Řeč je o poměrně novém Archivu vůní. Jak již název této expozice napovídá, Archiv vůní nabízí výstavu vonných látek, vůní a parfémů. Během třetí sezóny této expozice mohou návštěvníci přičichnout k různým přísadám, které jsou k výrobám různých parfémů často využívány, ale také k již připraveným vůním. Mezi ty nejzajímavější se řadí například parfém inspirovaný Karlem IV, či slavným stavitelem Janem Santinim Aichelem, který je právě s kladrubským klášterem již nezaměnitelně spjat.

Do nové turistické sezóny si Archiv vůní přichystal několik zajímavých novinek. "Novinkou je zcela nová vůně, která je pojmenována Madona. Jedná se vlastně o vůni tohoto roku. Další novinkou je rozdělení určitých častí parfémů. Nově budou moci návštěvníci nalézt dělení. Vloni jsme představovali jednotlivé ingredie, ale letos jsme již udělali panely, které jsou rozdělené na esence, rostliny a produkty," popsala Deníku Petra Hlavatá.

Během sobotního dne se v prostorách Archivů vůní vystřídaly desítky návštěvníků. Především ženy ocenily jak starší vůně inspirované známými českými osobnostmi, tak novinky. "Bohužel parfémy se nedají koupit ve své klasické podobně. Zatím nabízíme možnosti kadidel do bytu. Zájemci by se snad mohli dočkat během tohoto léta," prozradila na téma koupě netradičních parfémů Petra Hlavatá.