Aby koupaliště bylo pro návštěvníky přívětivé a lidé se tam vraceli, musí mít podle návštěvníků předně čistou vodu a dobré zázemí. Své o tom ví Jiří Draxal, jednatel Plánských služeb, které provozují koupaliště v Plané a plavčík v jedné osobě. Na starosti má tři a půl hektarový areál, kterému dominuje koupaliště s vodní plochou s deseti tisíci metry čtverečnými. Do něj vede spirálovitě se kroutící skluzavka. O žaludky hostů se stará personál nově zrekonstruované restaurace a myšleno je na maminky s dětmi. V areálu mají zázemí s herními prvky i brouzdalištěm. Travnatá plocha odděluje prostor bazénu od Koliby, místa, kde se konají svatby nebo například schůze. Pro sportovce jsou připraveny dvě hřiště pro plážový volejbal. Samozřejmostí jsou veřejné záchody přístupné i vozíčkářům. Plavčík odpověděl Deníku na několik otázek.

Letos je to vaše první sezóna. Přesto, co plánujete do budoucnosti?

Rád bych koupaliště prezentoval jako areál sportovní. Chci také zvětšit pískoviště pro děti, vyložit brouzdaliště laminátem či jiným materiálem, aby bylo schopné provozu po celou sezónu. Snahou je i vyjít vstříc cyklistům. Podle mého zjištění je možné dostat dotace na využití koupališť a jejich zařízení u cyklotras pro cyklisty. Jde například o vybudování uzamykatelných stojanů na kola, většího občerstvení pro kolaře a možnost přespání. Další možností rozšíření je využití místa u lesa pro karavany.Jiří Draxal

Co bylo první, co jste v areálu udělali?

Prvním bylo důkladné vyčištění bazénu. To jsme provedli strojem s kovovými kartáči. Pak dvanáct lidí vše zametlo košťaty a zedník zadělal díry. Vytvořili jsme lepší přístupovou cestu k záchodům, kterou mohou použít i vozíčkáři.

Na koupališti vykonáváte i funkci plavčíka. Jak těžké bylo udělat zkoušky?

Nejtěžší bylo uplavat dvacet pět metrů pod vodou, najít na dně tři puky a vytáhnout je nahoru. Další zkouškou bylo uplavání dvaceti pěti metrů nad vodou a ve čtyřmetrové hloubce pak vyzvednout umělohmotnou figurínu, která měla asi padesát kilo a odtáhnout ji zpět na břeh. Dále se plavalo čtyři sta metrů, z toho prvních dvě stě na čas. Také jsme tahali dvě stovky metrů utonulého a museli prokázat znalost zachraňovacích metod. Bylo to náročné, z patnácti přihlášených nás to udělalo úspěšně jen deset.

Když je chladný den, máte zavřeno?

Máme trochu jiný systém provozu areálu. Dříve když bylo chladno, zavřelo se nejen koupaliště, ale i restaurace a celý areál. Dnes je otevřeno nepřetržitě celou sezónu. Je-li teplo, vybíráme vstupné, je tu plavčík a vše funguje. V případě chladného počasí ale areál nezavíráme, nevybíráme vstupné, ale je v provozu restaurace a návštěvníci, maminky s dětmi mohou využívat například herní prvky.

Základem je čistá voda. Jaká je v plánském koupališti?

Loni byl nedostatek vody a tak nebyla úplně čistá. Letos nám do prvního června napršelo tolik vody, že byla plná hladina. Na jaře bylo celkově chladněji a voda nestačila zezelenat. Do filtračního zařízení, které má asi sedm a půl tuny písku jsme koupili nový písek. Dále čistíme vodu speciálním provzdušňovačem. Každých čtrnáct dní jezdí kontroly a poslední zjistila kvalitní vodu s průzračností do tři a půl metru.