„Řadu tachovských rodičů nepříjemně překvapila informace o tom, že jejich děti mají možnost zakoupit si kratom v automatu umístěném v našem městě,“ řekl před časem Deníku starosta města Petr Vrána s tím, že vedení města situaci řeší. „Látka v žádném případě není určená pro děti a její volnou dostupnost pro nezletilé nebudeme tolerovat," dodal tehdy. A protože legislativa nepomohla, město se pustilo do vyjednávání s majitelem automatu a následně s majitelem objektu, kde byl automat umístěn.

„Po několika vyjednáváních v průběhu pěti měsíců se nám podařilo automat z autobusového nádraží dostat pryč. Jednání s firmou, která měla automat v pronájmu, byla složitá, firma se snažila zachovat jeho provoz. Nicméně jsme tvrdě a neústupně stáli za svým, že automat s těmito volně přístupnými produkty v našem městě nechceme,“ uvedl starosta. Dle jeho slov muselo město nakonec oslovit majitele objektu, ten žádosti města vyhověl a vypověděl nájemní smlouvu provozovateli automatu. „V případě, že by se automat opět objevil ve městě na veřejném prostranství, budeme bojovat znovu,“ dodal Vrána. „Kratom mladistvým do rukou nepatří. Ve svém věku ještě nedovedou odhadnout veškerá rizika, která se s jeho užíváním pojí. Automaty musí z ulic pryč,“ sdělil už dříve pro Deník ředitel Česko-slovenské asociace pro Kratom Marek Lončík.

Ilustrační foto
Tachov se snaží šetřit energiemi kde může, osazuje další LED osvětlení

Deník oslovil také zástupce provozovatelské firmy automatu Tomáše Riedla. „Jednání okolo zmíněného automatu byla vedena mimo nás. S námi napřímo nikdo nejednal, město přímo naši firmu neoslovilo, ale vyvíjelo tlak a komunikovalo s pronajímatelem celého objektu, kde byl automat umístěn. Ten následně jednal se svým nájemcem prostoru (zásilkovny), kde byl přístroj umístěn, a s jehož nájemníkem jsme uzavřeli smlouvu. Ten pak přístroj bez našeho vědomí po tlaku ze strany majitele odpojil od elektřiny. Výpověď, kterou jsme od něj dostali, nesplnila legislativu a je neplatná, ani jsme o ní nevěděli, automat byl odpojen neoprávněně. Přístroj jsme odvezli, byl nám zde bez energie k ničemu, nicméně naše firma byla poškozena a s pronajímatelem, který prostor pro automat pronajal nám, budeme ještě řešit kompenzaci za ušlý zisk,“ uvedl.

Zrušení automatu kvitují na sociálních sítích mnozí občané. „Koukala jsem na něj už minulý týden, že na něm bylo napsáno ZRUŠENO. Děkujeme!!!!!“ píše Alexandra Malá. „Konečně, moc děkujeme,“ přidává se Zdeňka Troblová. „A teď by se tam mohlo udělat veřejné WC, ať lidé nemočí v parku!!“ snaží se inspirovat město k řešení další problematiky Martina Melchrová.