Slazené nápoje, sušenky různých druhů, brambůrky. To je obsah většiny automatů instalovaných na tachovských základních školách. Rodiče školáků by raději ve školách viděli prodej například ovoce, nebo mléčných výrobků. Jenže na chodbách školních budov žáci naleznou převážně automaty s potravinami, jejichž častá konzumace zdraví rozhodně neprospěje, ba naopak. „Když se podíváte, jaké děti ze škol vychází, je vám z toho smutno,“ říká Petr Novotný. „Nechápu, jak mohou být děti tak oplácané.“
A dodal, že takovým problémem by se v dnešní době, ve které odborníci tak často upozorňují na nebezpečí obezity, měly zabývat nejen rodiče dětí, ale také vedení škol. „Občas si v automatu koupím sušenky nebo kofolu,“ říká Marek Ruda z jedné z tachovských škol. „Ve škole si někdy koupím brambůrky a kofolu,“ doplňuje Sandra Křížová ze stejné školy. Dětští lékaři nejsou těmito stravovacími návyky dětí ve školách nadšeni. „To je to nejhorší, co může být,“ hodnotí nabídku v automatech tachovská dětská lékařka Blanka Šebková.
„Nám doktorům se to vůbec nelíbí. Některé děti mají už dnes zvýšený cholesterol. Zadělávají si tak na komplikace ve vyšším věku. Nejraději bychom v automatech viděli mléčné výrobky, müsli tyčinky, ovoce. I když s ovocem a s mléčnými výrobky by asi byl problém se skladováním. Hlavně bych doporučila, aby děti nepily kolu,“ dodala lékařka. Někteří oslovení občané kroutili nechápavě hlavami nad nezájmem České republiky nad návrhem Evropské komisařky pro zemědělství Fischer Boelové.
Ta navrhovala, aby se ovoce, kterého je přebytek, rozdávalo zdarma ve školách. „Myslím, že by to byl skvělý nápad,“ řekla Jana Svobodová. „Pokud nevedou ke zdravému stravování své ratolesti rodiče, měla by se o to pokoušet také škola,“ zlobila se. „Na naší škole máme tři automaty,“ říká ředitel ZŠ Zárečná Zdeněk Hnát. „V automatech nejsou žádné nápoje s kofeienem. Zato jsou v nich sušenky sladké i cereální. Tak, aby si každý vybral. S provozovatelem automatů jsme domluvení na obsahu nabídky pro děti. S ovocem a mléčnými výrobky by byl asi problém při jejich skladování,“ dodal na závěr Hnát.