Borsko a Přimdsko, Tachovsko, Plánsko. To jsou názvy nových knih s přídomkem „na starých pohlednicích“. A právě tyto knihy pokřtili autoři Václav Baxa, Markéta Novotná, a Petr Prášil v Muzeu Českého lesa.

„Nevydali jsme v tomto duchu jen tyto publikace. První bylo Stříbrsko, následovalo Bezdružicko a první díl Plánska. Všechny pohledy pocházejí z mé sbírky,“ řekl Deníku jeden z trojce autorů Václav Baxa.

Druhé rozšířené vydání Plánska vzniklo na popud plánské tajemnice Michaely Mertlové.
„O tuto publikaci byl obrovský zájem. Tajemnice se nás zeptala, jestli nechceme vytvořit druhý díl. Měli jsme k Plánsku sto nových pohlednic a tak jsme je jej tedy napsali,“ řekl Baxa.

Autoři ale mají nové podklady jen k městu Stříbru.
„Chceme ale nejprve zjistit, jaký bude zájem o náklad těchto knih. Pak se možná pustíme do samotného Stříbra. Je to moje srdeční záležitost – žiji tam,“ řekl dále Václav Baxa.

Do čeho se ale autoři pustí je Stodsko a Dobřansko.
„To máme v plánu v příštím roce. Materiálu k této části západních čech mám mnoho,“ nastínil plány Baxa.
Samotné vytvoření knih bylo velmi náročné.

„Při práci měl občas bral vztek, měla jsem starosti, ale vše vystřídala radost. Na knihách se udělalo neuvěřitelné množství práce, ale ta práce byla úžasná. Měla jsem také možnost porovnat krajinu před tím a nyní. Zajímavé bylo, když jsme si pár dní před vydáním čtyři hodiny psali přes Skype s Petrem Prášilem a dolaďovali jsme knihy. To byl opravdu nevšední zážitek,“ popsala Markéta Novotná.
„Z technických důvodů ale není možné otisknout všechny pohlednice,“ doplnila Novotná.
Autoři zaznamenali spousty ohlasů.

„Volala nám jedna paní, že její manžel, od té doby, co si koupil jednu publikaci chodí po městě a porovnává a že prý není doma. V podstatě nám to vyčetla,“ zasmála se Novotná.

Slova Novotné potvrdila i jedna z návštěvnic křestu.
„Koupila jsem manželovi Tachovsko. Rád to sbírá, takže předpokládám, že také vyrazí do města,“ řekla s úsměvem Marie Janů z Tachova.
Vydavatele Petra Prášila se jednou ptali, nechce – li vytvořit publikace z celé republiky.
„Nebudu tu strašit tři sta let. Ale píšeme jen ty knihy, na ktré máme dostatek materiálu,“ zasmál se Petr Prášil.

Při vydávání knih se vyskytly problémy. „Ty se týkaly hlavně vazby, protože v republice je málo firem, které se vazbou zabývají,“ řekl vydavatel Prášil.
Dodnes je vytištěno pouze tisíc výtisků, tedy jen polovina nákladu.
„Jen v knize Tachovsko je bezmála čtyři sta pohledů.Ve všech publikacích z celého okresu je kolem patnácti set pohlednic. Nejvíce se mi líbí Stříbrsko, ale co se týče knihy, tak nejhezčí je podle mě Přimdsko a Borsko,“ uvedl Václav Baxa.
Knihy si můžete koupit u většiny městských, nebo obecních úřadů, ale i v informačních centrech po celém Tachovsku.