„Loni jsem vydala učebnice Praktické účetnictví pro střední školy, první a druhý díl. Zároveň se pravidelně novelizují moje předchozí tituly, a to Účetnictví pro úplné začátečníky a Praktické účetní případy,“ upřesnila autorka. „Novelizace jsou nesmírně složitou záležitostí. Do knih se musí zabudovat změny v DPH, v daních z příjmů, v zákonech o účetnictví, v nemocenské, vyhlášky a tak dále. Všechny změny je třeba pečlivě sledovat,“ dodala.
I když první dvě knihy učebnicemi nebyly, lze se jimi podle autorky v tomto oboru vzdělávat, i když jsou určeny širší laické veřejnosti. Oba tituly vydané loni však už učebnicemi jsou. „Už se podle nich vyučuje na některých středních školách na Moravě a také třeba na naší hotelové škole,“ uvedla pedagožka, která vyučuje v Mariánských Lázních, s tím, že všechny tituly se prodávají kromě Česka také na Slovensku.
Na učebnicích pracovala dva roky. „Bylo to náročné vzhledem k rámcovým vzdělávacím programům, podle kterých jsou publikace sestaveny. Bylo třeba vybrat patřičnou teorii, modelový příklad a k tomu ještě praktický příklad. V učebnicích jsou uvedeny rovněž kompetence, tedy přehled toho, co by měl žák umět.“ Rámcové vzdělávací programy si Rubáková také vytvářela sama, ale podle metodických pokynů Ministerstva školství.
I když práce na odborných knihách nebyla podle Rubákové jednoduchá, stále ji baví. „Potom se i dobře píše, když vás to baví. Určitě plánuji vytvořit nějaké další dílo, opět by to mělo být na odborné téma, týkající se účetnictví,“ předpokládá autorka. Do jiného žánru, například do beletrie či poezie, se podle vlastních slov zatím pouštět nechce. „Na to asi nemám buňky,“ usmála se.
Ohlasy na její čtyři tituly jsou podle Rubákové příznivé. „Dokládají to nejen zprávy z vydavatelství, kde mi říkali, že knihy jsou brzy po vydání vyprodány, že je o ně zájem. První dva tituly už mají za sebou několik vydání. Příznivé ohlasy ale slyším i od veřejnosti. Lidé mi říkají, že knihy jsou srozumitelné i pro laiky, a to je nejdůležitější,“ dodala tachovská autorka.