Celkem 18 miminek pozval Sbor pro občanské záležitosti ve Stříbře. Na radnici čtyři maminky nepřišly, sešlo se tam tedy devět děvčátek a pět chlapců. „Letošní rok jsme měli třetí vítání občánků," sdělila Deníku Ondřejka Grundlochová z evidence obyvatel Městského úřadu Stříbro. Podle zjištění Deníku už teď přivítali ve Stříbře více dětí, než za loňský rok.

Také v Tachově se uskutečnilo vítání občánků. Dostavilo se třináct miminek. Pět holčiček a osm kluků. Zajímavé na tomto vítání bylo, že byla po delší době vidět dvojčata. Noví občánci dostali dárkovou krabičku s plyšovým medvídkem a dečku.

O baby boomu se ale v Tachově podle pracovnic matriky hovořit nedá. „V Tachově se rodí dětí o trošku méně, než v loňském roce," uvedla Marie Kantnerová z odboru vnitřních věcí.

V Tachově podle matrikářek frčí u holčiček jméno Eliška. „Těch máme opravdu hodně. Jména chlapců se postupně střídají a není jméno, které by jednoznačně vedlo v žebříčku oblíbenosti," uvedla Kantnerová.

Ani ve Stříbře nemají rodiče nejpopulárnější jméno. Oblíbená jsou tradiční jména jako je Maruška, Anička. Spoustu jmen se také vrací, jako Antonín, Richard, Magdalena. „Také tu máme děti s neobvyklými jmény, kterými jsou třeba Jasmína, Nina, Anděla, Laura nebo Markus," sdělila matrikářka.

Miminka ve Stříbře vítal předseda SPOZu Ilja Karásek spolu se Zdeňkou Horváthovou a Janou Lopušanovou. „Dětem jsme dali pamětní listy a knihy, maminkám kytičku. Krátkým pásmem básniček přispěly i děti z mateřinky z Pastýřské ulice," uvedla Lopušanová.

Výběr jména je krokem, který se nedá vrátit. Na úřadech lze jméno i příjmení sice změnit, ale jsou to zdlouhavé a náročné úkony. Rodiče při výběru jména hlavně řeší délku, vlastnost, tradici. „Máme v rodině klasická česká jména. Táta je Jan, já jsem Marie. Když jsem byla těhotná, napsala jsem si všechna holčičí jména a postupně z nich vybrala Barušku. Jméno pro kluka bylo jasné hned, Honzík po tátovi," uvedla maminka Marie Víderšperková.

Gabriela Jägerová