A mnohým se může zrovna tento balón zdát povědomý. V jeho koši totiž stál Zdeněk Svěrák s Danielou Kolářovou ve filmu Vratné láhve.

„Skutečně je to balón, který si zahrál ve Vratných láhvích, to nám potvrdili," řekla Deníku Eliška Straková z Tachova, která let balónem z Tisové obdržela od manžela a od dcery jako dárek k narozeninám. „Při sledování filmu asi také vznikl nápad, že bych letěla. Zmínila jsem se před rodinou, když jsem viděla film Vratné láhve, že bych se někdy také ráda proletěla. Ale netušila jsem, že mi ten let koupí," smála se oslavenkyně.

Termín letu byl dvakrát kvůli počasí odložen, než vyšly ideální povětrnostní podmínky právě na nedělní večer. Před startem vyložili pracovníci agentury, která let poskytla, koš a nevelký balík. Jak se řada přihlížejících shodla, netušili, že se tak velký balón (po nafouknutí je jeho výška 20 metrů) dá složit do poměrně malého balíku. Balón byl rozložen po trávníku hřiště a začalo nafukování. To trvalo necelých dvacet minut. „Na jednu stranu se těším, ale zároveň mám zvláštní pocity – asi jako když bych šla na nějakou zkoušku, k maturitě," svěřila se Deníku Straková. Před letem navíc dostala – žertem – malý dárek od agentury – rakvičku se šlehačkou.

Do koše vzala oslavenkyně svoje nejbližší – manžela Jana a dceru Lenku, kteří jí hodinový let balónem darovali. „Zážitek to byl úžasný. Nepociťovala jsem žádný strach z výšky, necítili jsme ani vítr, ani samotný let. Jen jsme plynule a lehce pluli po obloze," uvedla Straková.

Z Tisové unášel lehký větřík červený balón směrem nad Brod nad Tichou, poté nad Pavlovice, Vysoké Sedliště a přistál kolem půl osmé u Hostíčkova. „Tisová je moje rodná obec, tak jsem ji také chtěla poznat z ptačí perspektivy. Původně se zdálo, že balón bude unášen směrem na Planou a Mariánské Lázně, pak se ale vítr trochu stočil a doletěli jsme k Hostíčkovu. Přistání bylo hladké, úspěšné," komentovala pasažérka. Na místo také přijeli pracovníci agentury, aby balón složili, a příbuzní, kteří pasažéry potom odvezli domů.

Ještě předtím, po přistání, následoval křest, kdy se všichni tři cestující podrobili křtu ohněm, zemí, větrem a vodou. Vodu nahradil šumivý sekt. A Eliška Straková obdržela křestní list prvního vzduchoplavec­kého letu.