Využití zařízení, která ale nejsou na Tachovsku rozmístěna rovnoměrně, se musí bankám vyplatit. „Bankomat nám ve městě moc chybí. Hlavně turistům, kteří chtějí navštívit náš hrad, sjezdovku nebo bazén. Z větších měst jsou na ně zvyklí,“ říká starosta Přimdy Miloslav Kunt. „Tuto otázku už řešil i můj předchůdce, dokonce to měl ve volebním programu.

Jednal s bankami, ale bez úspěchu. Netrápí to jen nás. Například lidé z blízkého Rozvadova kvůli tomu musí dojíždět do Boru, který je dvacet kilometrů daleko. Nedávno jsme jednali se soukromou firmou, která bankomaty provozuje, ale nakonec z toho sešlo,“ pokračuje Kunt.

Stejně neúspěšné zkušenosti mají i v Černošíně. „Nedávno tady vznikl tlak na to, abychom u nás měli také bankomat. Oslovili jsme tedy banku, ve které má město svůj běžný účet. Ta nám ale sdělila, že pro ni nejsme lukrativní, že Černošín má malou spádovost,“ stěžuje si černošínský starosta Karel Plincelner. „Bankomat bych u nás uvítala,“ říká Jitka Hříbalová z Chodové Plané.

„K umístění bankomatů přistupujeme individuálně. Hlavním kritériem je počet aktivních karet a umístění bankomatu tam, kde může sloužit co největšímu počtu klientů,“ uvedla Kristýna Havligerová z pražského centra firemní komunikace České spořitelny. „Umístění bankomatu v našem městě ztroskotalo na tom, že firma požadovala, aby za jeden měsíc bylo realizováno alespoň tisíc tři sta výběrů. Jinak by obec měla ze svého zaplatit za každý nerealizovaný výběr dvacet pět korun. U nás by bylo reálných ale jen okolo tří set výběrů.

To znamená, že obec by měsíčně musela platit zhruba dvacet pět tisíc korun za umístění bankomatu. A to je pro nás nepřípustné,“ vysvětlil důvody absence bankomatu na Přimdě starosta Kunt.