Ta bude slavnostně otevřena již tuto sobotu. Barokní kaple sv. Václava a Vojtěcha byla opravena za přispění Norských fondů ve výši osmi milionů korun. „Uskutečnila se rozsáhlá oprava celého objektu. Dělali se vnitřní i vnější omítky, fresky, kompletní hydroizolace, rekonstruoval se veškerý mobiliář, okna, dveře, oltář, lavice, harmonium, opravovala se střecha“, popsal průběh oprav starosta Kostelce František Trhlík.

Jednou z nejvýraznějších výzdob jsou místní fresky. Vedoucí restaurátorů Markétu Pavlíkovou mrzely při rekonstrukci nevratné ztráty. „Fresky mnoho utrpěly a některé nešly zcela obnovit. Bylo na nich několik dalších maleb, další vrstvy opadaly spolu s omítkou,“ uvedla Pavlíková. Na zničení fresek, se kromě lidské ruky, také podílela vlhkost. „Střecha byla několikrát opravovaná, ale stále tam zatékalo, což ke zkáze také přispělo. Zachovala se však krásná štuková výzdoba u oltáře a velké části třídílné fresky na klenbě,“ dodala restaurátorka.

Vedle slavnostního zahájení si mohou zájemci prohlédnout výstavu dokumentující jednotlivé fáze rekonstrukce, zakoupit pamětní medaile, pohledy i regionální literaturu. V 11 hodin zde začne zahajovací koncert. Od 12 do 14 hodin se konají prohlídky s odborným výkladem. „Opravená kaple je majetkem obce Kostelec a bude sloužit jako duchovní a kulturní centrum. Obec zde plánuje výstavy a koncerty, vánoční i velikonoční setkání,“ dodal Trhlík.