Tachovsko je tak stále okresem, kde jsou nejdražší pohonné hmoty v Plzeňském kraji. I po zlevnění, kdy ceny benzinu klesly z hranice kolem čtyřiceti korun za litr na zhruba šestatřicet korun v průměru (průměrná cena naturalu je na Tachovsku 36,52 korun, nafty 36,63). Nejlevnějším okresem v kraji je Plzeň-město (33,53 a 34,93 korun).

Motoristům se tato skutečnost příliš nelíbí. „Já ve Stříbře stejně moc netankuju. Zrovna teď si nabírám jen pár litrů, abych dojel do Plzně, kde si nádrž dotankuju za mnohem méně peněz, než bych musel zaplatit tady," vyjádřil se Deníku Richard Beneš u jedné ze stříbrských čerpacích stanic.

„Do Plzně jezdím pravidelně, takže ani nemusím kvůli levnějšímu benzinu jezdit extra," dodal. „To, že máme nejdražší benzin v kraji vím a pochopitelně se mi to nelíbí. Doplácíme na to jedině my, motoristé," vyjádřil se.

Ale i na našem okrese jsou ceny rozdílné. Zatímco ve Stříbře stál litr naturalu ve středu 36, 50 korun, u čerpací stanice na Nové Hospodě byla uvedena cena 33,90 korun. V Tachově pak 35,90 korun.

Na názor na současné ceny pohonných hmot jsme se chtěli zeptat také obsluhy čerpací stanice. Odmítla však odpovědět s tím, že nesmí s médii komunikovat.

Ušetřit na benzinu se dá snížením průměrné spotřeby. Podle odborníků z autoservisu je to třeba ekonomickou jízdou a pravidelným servisem. „Nesmysl je například vyřazovat, když jedete z kopce. Dělá to kdekdo s domněnkou, že tak ušetří, ale motor má v takovém případě spíše opačný efekt. Ekonomičtější je nechat zařazenou pětku," uvedli Deníku zaměstnanci servisu.

„Vliv na spotřebu má řada faktorů. Třeba i povinné svícení. Motor musí vyrobit energii, kterou světla spotřebují. S tím ovšem nic neuděláte, svítit se musí," vysvětlil dále technik.

Rady odborníků z autoservisu pro optimální spotřebu vašeho auta:

-nevyřazovat rychlost při jízdě z kopce; motor má opačnou reakci, takže se spotřeba tímto nesníží

-jezdit spíše na delší trasy; čím více musíte při kratších trasách auto startovat, tím větší má pak spotřebu

-dodržovat vyhláškou předepsanou rychlost (nejoptimálnější spotřeba pohonných hmot je při plynulé jízdě do rychlosti 100 km/h)

-jezdit pokud možno konstantně, jednotvárně, to je pro ekonomický provoz nejlepší

-ohleduplnost ke všem okolo

-pravidelný servis (výměna oleje, svíček, baterie, správně nahuštěné pneumatiky)

-řešením může být i pořízení nového auta, současné vozy mají řadu technických vymožeností, které spotřebu a ekonomiku vaší jízdy hlídají