VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda přiblíží historické skutečnosti i domněnky o Studánce

Studánka – Dvacet let pátral tachovský hledač František Soukup po různých věcech a historických souvislostech ve Studánce a jejím blízkém okolí.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Dobový snímek z konce druhé světové války zachycuje kanon ráže 110 mm a americké vojáky při budování palebného postavení ve StudánceFoto: Archiv Františka Soukupa

Chodil po polích i cestách a nalézal různé předměty, v archivech pak dobové fotografie. Nálezy uspořádal v jednotící celek, shromáždil řadu fotografií a v pátek bude besedovat na téma Studánka na konci války aneb Co hledají hledači kolem Studánky. Kde jinde, než ve Studánce v bývalé restauraci místního kulturního domu.

Přednášku rozdělil do dvou částí. „Napřed pustím film Hapáci, aby lidé věděli, co dělají hledači, kdo jsou a čím se zabývají. Jak chodí s detektory, virgulí nebo pátrají po archivech. Pak dojde na promítání přibližně sto sedmdesáti fotografií doplněných texty," sdělil Deníku František Soukup. Podle něho nejde v určitých historických věcech ani tak o naprosto odborný pohled. „Sice mi to nikdo nechce věřit, ale možná jsem našel po patnácti letech hledání Gehag. Rytířské sídlo, které zaniklo za doby třicetileté války," přiblížil hledač.

Část besedy se bude týkat konce druhé světové války. Na řadu přijdou snímky i vyprávění. „Kudy postupovali Američané při osvobozování, jak se střílelo kolem Studánky. Kde měli postavené kanony, co po nich zbylo. Připomeneme si také transport smrti, který putoval také kolem Studánky. Poblíž spálili patnáct vězňů a místo je poměrně dobře popsáno." Organizačně se na akci podílí obec Studánka.

Program besedy

1) Film „Hapáci", pojednává o činnosti členů „Klubu hledačů HP Tachov". (Co se našlo při hledání detektorem, virgulí a pátrání v archivech)

2) Obecná historie od začátku letopočtu

3) Trochu o Studánce

4) Neznámé rytířské sídlo Gehag Háje

5) US 97. pěší divize a její postup při osvobozování.

6) Transport smrti a výpovědi vězňů, kteří šli přes Studánku

Kdy: pátek 15. února od 18 hodin

Kde: Studánka, přísálí kulturního domu

Autor: Antonín Hříbal

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení