Chodil po polích i cestách a nalézal různé předměty, v archivech pak dobové fotografie. Nálezy uspořádal v jednotící celek, shromáždil řadu fotografií a v pátek bude besedovat na téma Studánka na konci války aneb Co hledají hledači kolem Studánky. Kde jinde, než ve Studánce v bývalé restauraci místního kulturního domu.

Přednášku rozdělil do dvou částí. „Napřed pustím film Hapáci, aby lidé věděli, co dělají hledači, kdo jsou a čím se zabývají. Jak chodí s detektory, virgulí nebo pátrají po archivech. Pak dojde na promítání přibližně sto sedmdesáti fotografií doplněných texty," sdělil Deníku František Soukup. Podle něho nejde v určitých historických věcech ani tak o naprosto odborný pohled. „Sice mi to nikdo nechce věřit, ale možná jsem našel po patnácti letech hledání Gehag. Rytířské sídlo, které zaniklo za doby třicetileté války," přiblížil hledač.

Část besedy se bude týkat konce druhé světové války. Na řadu přijdou snímky i vyprávění. „Kudy postupovali Američané při osvobozování, jak se střílelo kolem Studánky. Kde měli postavené kanony, co po nich zbylo. Připomeneme si také transport smrti, který putoval také kolem Studánky. Poblíž spálili patnáct vězňů a místo je poměrně dobře popsáno." Organizačně se na akci podílí obec Studánka.

Program besedy

1) Film „Hapáci", pojednává o činnosti členů „Klubu hledačů HP Tachov". (Co se našlo při hledání detektorem, virgulí a pátrání v archivech)

2) Obecná historie od začátku letopočtu

3) Trochu o Studánce

4) Neznámé rytířské sídlo Gehag Háje

5) US 97. pěší divize a její postup při osvobozování.

6) Transport smrti a výpovědi vězňů, kteří šli přes Studánku

Kdy: pátek 15. února od 18 hodin

Kde: Studánka, přísálí kulturního domu