„Denně dojíždím do Stříbra do zaměstnání. Proto jsem se rozhodla si ve městě dlouhodobě pronajmout byt, abych ušetřila za dojíždění a také čas. V podnájmu mi ale nikdo trvalý pobyt dát nechce, a tak to vypadá, že sice budu bydlet i pracovat ve Stříbře, ale dítě do mateřinky nedostanu. Podle mého je to diskriminace,“ uvedla Lucie Wintrlová z Trpíst s tím, že dítě bude muset vozit s největší pravděpodobností do jiné školky. „To si moc nepomůžu,“ doplnila Wintrlová .

Ředitelka centrální školky Ivana Janochová problémy maminky chápe.

„Bohužel, paní Wintrlové bychom mohli pomoci pouze v tom případě, že bude málo žádostí. Předpokládáme ale, že se tak nestane,“ uvedla. Ani školské stanovy jí přímou pomoc nedovolují.

Takových rodičů je ve Stříbře více, smutnou situaci řeší dojížděním do mateřinek ve vesnicích v okolí.

Jiné maminky své děti do Stříbra přihlásily, aby měly místo ve školce opravdu jisté.

„Následně ale zjistily, že jej vlastně ani nepotřebují. Dnes tedy můžeme nabídnout sedm míst s omezenou dobou na čtyři hodiny a také tři celodenní docházky,“ vysvětlila Ivana Janochová.

Už nyní je ale jasné, že ne každý uspěje.

Máte i vy problém s umístěním dětí do školky? Připojte svůj názor pod článek nebo kliknutím na ikonku.

„Víme, že je více přihlášek, než volných míst,“ doplnila Janochová.

Přednost mají hlavně děti před nástupem do školy a právě rodiny s trvalým pobytem ve Stříbře.

Dalším kritériem je, zda jsou rodiče zaměstnaní a jestli chtějí dítě zapsat na celodenní, či omezenou docházku, nebo jen na pět dní v měsíci.

Jinou zkušenost mají v Tachově. Zdejší školky kapacitou dostačují.

„Zatím jsme převis přihlášek nezaznamenali. V Tachově platí stejná kritéria pro přijetí jako ve Stříbře. Každý ředitel si určité zásady stanovuje sám, ale vždy platí základní pravidlo – do školky přijmout dítě v předškolním roce,“ informoval Josef Kožnar, vedoucí odboru školství a kultury tachovského městského úřadu.

Josef holek