Zakazuje to tamní vyhláška. Takový člověk tedy nejenže porušuje nařízení města, připravuje také nemilou podívanou pro okolní občany. „Přitom je to jen a jen jejich cesta, kterou si zvolili, my se na to dívat nechceme," uvedl pro Deník občan ze Stříbra.

Jinde ve městech nemají takové problémy, jako tomu bylo ve Stříbře. V Plané tolik trápení nezaznamenali.

„Bezdomovci jsou i u nás v Plané a myslím, že neexistuje město, kde by lidi bez domova neměli. Rozhodně není na denním pořádku, že by si lidé stěžovali, že se někde bezdomovci shlukují a pohoršují veřejnost. V zimě si přijdou nakoupit a v obchodě tráví delší čas, protože to spojí i s tím, že se jdou ohřát. Čas od času se stane, že volají z prodejny potravin, že se jim hřeje takový člověk na topení, takže na místo přijedou městští strážníci a takového člověka z prodejny vykážou. Že by se nám povalovali v centru města, to naštěstí ne," řekla starostka Plané Martina Němečková. V Plané se zdržují tři bezdomovci, o kterých vedení města ví, kde se pohybují i kde přespávají.

Jakmile se objeví bezdomovec několik týdnů nemytý, drží v ruce krabicové víno, tak to pro veřejnost příjemné není. V některých ulicích města veřejná vyhláška zakazuje, aby kdokoliv veřejně popíjel. Pokud někdo tuto vyhlášku poruší, tak ho městská policie upozorní, umravní a nebo z daných ulic vykáže. „Což se čas od času stane. Ale nemluvím teď o tom, že by někdo někde podnapilý popíjel uprostřed náměstí, pak si lehal do trávy a podobně," upřesnila starostka.

V Tachově jsou bezdomovci dva, dva trvalí. Byly doby, kdy jich ve městě bylo daleko více, postupem času ale zemřeli a zdržuje se v Tachově jen známá dvojka, kterou znají všichni jmény – Pepa a Franta – oba úplně odlišní. Franta se zdržuje mimo město, ráno si chodí nakoupit a veřejnosti se spíše straní. Pepa je problematičtější, nemá žádné hygienické návyky a nikde ho nechtějí ubytovat. Když nespolupracuje, je silně opilý a pohoršuje nejen sebe, ale i své okolí, tak není ani žádné zařízení, kde by mohl přebývat.

„V poslední době jsme zaznamenali, že se po městě zdržují lidé cizí národnosti, kteří na Tachovsko s největší pravděpodobností přijeli za prací a nemají ani práci, ani kde přebývat," uvedl pro Deník vedoucí městské policie v Tachově Miroslav Litomerický.

Problém bývá s tachovským Pepou. Toho nechce nikdo nikde ubytovat, protože je to špindíra, který nedodržuje žádné hygienické návyky, a to ani ty základní.

Celoplošně se jedná o neřešitelný problém, protože pro bezdomovce není nikde žádné zařízení a ve většině ani pomoc nechtějí. Mají možnost se na několika místech opláchnout, k dispozici mají čisté oblečení a chvilku pobýt ve společnosti. Pomoc těmto lidem nabízí například Kotec nebo Červený kříž.

V Boru na rozdíl od jiných měst nemají o žádném bezdomovci zprávy. Naopak ve Stříbře jich je tedy dost. Snad se s přesunutím vytvořil i jakýsi přirozený respekt autority.

„Počty bezdomovců, kteří se nám ve městě vyskytují, se mohou měnit. Víme přibližně o deseti lidech. Víme, kde se zdržují a kde přespávají. Když se pohybovali v centru města, tak to nebylo příjemné, ale nyní jsou z města pryč a doufejme, že to tak zůstane," uvedl starosta města Stříbra Karel Lukeš.
Město se s místními bezdomovci dohodlo, že je v této lokalitě nechtějí a nakonec se společně domluvili, že místo opustí. „Tím, že jsou v jiné lokalitě, tak to samozřejmě neřeší problém obecně, na druhou stranu je ale pořád lepší, když nejsou na očích, nedělají nepořádek a neupozorňují na sebe," poznamenal starosta.

Mockrát se totiž stávalo, že si bez problémů došli k plotu školy, nebo se poflakovali po ulicích a obtěžovali veřejnost. Nepohoršovali jen svým chováním a zjevem, ale také stylem života, obtěžují občany, turisty, nakupující a škemrají o finance nebo darování cigarety nebo piva. Na tyto prosby však nikdo slyšet nechce a vedení všech obcí a měst se chování těchto lidí zkrátka nelíbí. S tím vším je ve Stříbře nyní konec, otázkou je, na jak dlouho a zda to bezdomovcům vydrží.