Pane starosto, jaké aktuální problémy v těchto dnech řeší město Bezdružice?

Tak v současné době je to zimní údržba chodníků a dalších komunikací. Starají se o to technické služby, kdy dva lidé jezdí s multikárou s radlicí a jeden obsluhuje nedávno pořízený víceúčelový traktůrek, který má k dispozici i sypač a kartáč na čištění komunikací. Traktůrek lze využít po celý rok, takže to byla investice, která se vyplácí.

A jaké velké investice má město za sebou?

Loni v létě jsme začali předělávat topení v mateřské škole, kde jsme nechali instalovat plynové vytápění. To je od září ve zkušebním provozu, ve kterém bude do června. Zatím funguje bez potíží a osvědčilo se i v nedávných mrazech. Teď nás čeká zateplení celého objektu, na které jsme získali podporu z operačního programu Životní prostředí. Evropská dotace činí necelých pět milionů korun, celkové náklady jsou 6,6 milionu korun. V tom jsou nová okna, fasáda, zateplení. Práce by měly být dokončeny v srpnu.

Je to největší investice letošního roku?

Ne, je to druhá největší investice. Tou největší je rekonstrukce komunikací. První etapu jsme dokončili koncem loňského roku, druhá začne v březnu. Něco už se ale začalo dělat na kanalizačním a vodovodním systému. Rekonstrukce čeká na ulici Revolučních gard, a to směrem k náměstí, dále na ulice Krátkou, Uličku a Švermovu. Na komunikacích by se mělo pracovat do září a celkové náklady na druhou etapu jsou jedenáct milionů. Na celou rekonstrukci místních komunikací v centru města jsme získali dotaci přes sedmnáct milionů korun z Regionálního operačního programu Evropské unie. To je 92,5 procenta.

Ve spolupráci se Správou a údržbou silnic Stříbro se připravuje rekonstrukce ulice ČSA. Část je již hotova, letos se bude pokračovat. Silničáři hradí opravu vozovky, město chodníky a veřejné osvětlení.

Plánujete nějaké drobnější investice do oprav?

Chtěli bychom pokračovat v rekonstrukci kapličky, které říkáme U zahrádek. Chceme požádat o krajskou dotaci. Loni jsme dělali střechu a krov, letos bychom rádi opravili vnější i vnitřní omítky, okna a podlahu.

Jaké veřejné akce čekají letos obyvatele a návštěvníky Bezdružic?

Letošní rok bude pro Bezdružice velice významný, protože město slaví 550 let od povýšení na město. To nám udělil 31. října roku 1459 král Jiří z Poděbrad a letošní oslavy vycházejí přesně na sobotu 31. října. Výročí se ale budeme připomínat po celý rok a zároveň k němu chceme vydat reprezentativní publikaci o Bezdružicích.

Další velkou akci chceme uspořádat poslední víkend v červnu, a to dvoudenní Česko bavorskou přehlídku dechových souborů. Mělo by se jí zúčastnit sedm převážně mládežnických dechovek, pět z Česka a dvě z Bavorska. Na uspořádání přehlídky jsme požádali o dotaci z Dispozičního fon­du.

Myslíte, že se na životě města nějak projeví současná krize?

Trochu obavy z letošního roku mám. Za prací odjíždí z Bezdružic poměrně dost lidí, hlavně do Stříbra. V místě je také několik zaměstnavatelů, mezi ty nejvýznamnější patří škola, kovovýroba, žárová zinkovna, prášková lakovna, městský úřad. Lidé také pracují v lesnictví a zemědělství. Nezaměstnanost byla loni srovnatelná s jinými regiony Tachovska, ale z toho, co přinese letošní rok, trochu obavy mám.