Běžkaři vyrazí tradičně na desetikilometrovou trať. Start i cíl je v bavorském Silberhütte. Závod má široký záběr. Určen je nejen pro trénované běžkaře. Na trať mohou vyrazit i rodiny s dětmi, ale i pěší turisté či sáňkaři. Bílá stopa vede přes hraniční přechod Křížový kámen, který je určen jen pro pěší, a dále na české území do Zlatého Potoku.

Každým rokem se na start postaví stovky registrovaných účastníků. Tento lyžařský podnik se koná každoročně už od roku 1993 a jede se i za ne moc příznivého počasí. Akci organizuje a zajišťuje běžkařské centrum Silberhütte ve spolupráci se Ski klubem Zlatý Potok.

Organizátoři si letošní počasí pochvalují. V okolí Silberhütte je na trati 30 až 50cm technického i přírodního sněhu. „Stopa vede až na Zlatý Potok už přes dva týdny a sněhu je kolem dvaceti centimetrů a počasí nám myslím také přeje,“ řekl Deníku Petr Šatra ze Ski klubu Zlatý Potok.

Účastníci se mohou registrovat na stratu v Silberhütte v neděli od 9 do 14 hodin. U chaty ski klubu ve Zlatém Potoce bude připraveno teplé občerstvení.

Přeshraniční běh je připomínkou otevření hranic a začátku přeshraničního lyžování. První ročníky museli organizátoři žádat o povolení ke skupinovému překročení státní hranice. Množství účastníků je každoročně závislé na počasí. Při pěkném navštíví akci přes šest set lidí a z Česka přijíždí zhruba stovka běžkařů.