Jednu z pohozených použitých injekčních stříkaček našla v pondělí i Katarína Mertlová Sisková v tachovském parku v místě bývalého letního kina. Ta následně fotografii okomentovala na sociální síti: „Dneska pořízené foto v parku u bývalého letního kina, místo kde si hrají děti, víc to snad ani komentovat nepotřebuje."

Další injekční stříkačky našli obyvatelé města v minulém týdnu přímo v ulicích Stříbra. První byla nalezena před radnicí, druhá ležela před cukrárnou.

close Jedna jehla byla nalezena přímo před radnicí ve Stříbře info Zdroj: Facebook: Stříbro trochu jinak zoom_in Podle informací městské policie v Tachově se nejedná o výjimečný případ. Takových lokalit je tu rozhodně více. „Měsíčně vyjíždíme k jednomu až dvěma hlášením o nalezení injekční stříkačky. Ty sebereme pomocí rukavic a speciální pinzety do igelitového pytle. Dál je předáváme na hygienu, která je zkontroluje a udělá rozbor," řekl Tachovskému deníku vrchní strážník Miroslav Litomerický. Ten dále varoval, aby lidé použité injekční stříkačky nebrali do ruky a ani nevhazovali do klasických odpadkových košů. „Najde-li někdo stříkačky na místě, kde by se o ně mohli poranit další lidé, raději volejte nás, nebo Policii ČR. Na Tachovsku i Stříbrsku působí také organizace Kotec," dodal Miroslav Litomerický.

Tachovský deník oslovil také organizaci Kotec, která na Tachovsku preventivně působí, aby se k aktuálnímu problému vyjádřila. „O problému s poházenými injekčními stříkačkami víme. Naši pracovníci pravidelně kontaktují uživatele drog a sbírají pohozené injekční stříkačky. Za první pololetí letošního roku jsme jich použitých posbírali už třicet. Určitě se nám ale nepovede objevit všechny. Důležité je, aby lidé věděli, že se mohou obracet i na nás, pokud jehly naleznou," sdělil David Klaus vedoucí sociálních služeb Kotec.

Přestože podle dostupných tabulek okres Tachov nijak zásadně nevyčnívá v počtu uživatelů drog ani v počtech nalezených použitých injekčních stříkaček v celorepublikovém srovnání, pohled do statistiky, kterou má redakce k dispozici, vzbuzuje pravý opak. „Letos, v prvním pololetí jsme poskytovali pomoc 71 uživatelům drog, 20 z nich si nitrožilně píchá pervitin. Poskytujeme také výměnný program injekčních stříkaček, celkem se jich za první pololetí letošního roku vybralo 6583 kusů použitých. Kdybychom tyto služby neposkytovali, předpokládáme, že stříkaček bude pohozených nebo jinak nevhodně likvidovaných v odpadkových koších nebo kanalizaci mnohem více," uzavřel David Klaus.
A jaké riziko lidem hrozí, když se o použitou jehlu injekční stříkačky poraní? „Uživatelé návykových látek mohou trpět žloutenkou typu B, méně často i typu C. Vzácnější je výskyt viru HIV," sdělil Tachovskému deníku přednosta infekční kliniky ve Fakultní nemocnici Plzeň Dalibor Sedláček

ou jehlou například právě v parku nebo na autobusovém nádraží, některou ze zmíněných nemocí nakazil, je však prý poměrně nízké. „Injekční stříkačka se na ulici povaluje většinou delší dobu, takže viry a bakterie na ní vesměs nepřežijí. Případů, kdy by se někdo podobným způsobem infikoval, je tedy minimum. Nicméně každý, kdo s použitou jehlou přijde do styku, by si měl raději dojít k lékaři na vyšetření," poradil přednosta kliniky.

Autor: Jaroslava Hohlová