Dva rozdílné pohledy mají na otázku bio zemědělství a biopotravin ekologičtí aktivisté a zemědělci.
Podle ochranářů životního prostředí je bio produkce potravin žádoucí kvůli odbourání transportů, které zatěžují ovzduší emisemi skleníkových plynů.
„Navíc v takových potravinách nejsou chemikálie,“ říká Jan Florian z Občanského sdružení Receptt.
Podle něj má třeba na Tachovsku hodně lidí zájem dělat domácí porážky.


„Přesto se nakonec do ekochovu a domácích porážek nepustí, obnáší to vypořádat se s legislativou a na začátku hodně investovat,“ vysvětlil.
Zemědělci namítají, že idea ekologického hospodaření je sice ušlechtilá, nicméně v praxi se neprosazuje zrovna hladce. „U nás jsou převažující plodiny obiloviny. Neumím si představit, kde bychom získali obyt třeba na bio ječmen nebo bio pšenici,“ vyjádřil se sketipcky předseda Agrární komory v Tachově Stanislav Eberle.


Pokud jde o výrobu biopotravin, jsou údajně produkty z příhraničí v této kvalitě produkovány už dávno, i když nejsou takto na pultech prodejen a ve výkupnách označeny.
„Historicky u nás bylo vždycky daleko menší zatížení v používání hnojiv, nebo v počtu dobytka na hektar, než tomu je na západ od našich hranic,“ vysvětlil Eberle.


Předseda agrárníků navíc dodává, že cesta na trh s biovýrobky je příliš složitá.
„Obnáší to papírovou válku s úřady a mnohaleté čekání na certifikát. Ani pak se ale zemědělec nezbaví starostí s odbytem,“ popsal.
Češi utratili vloni za biopotraviny skoro 1,3 miliardy korun.
Přesto jsou zdravé potraviny pro řadu domácností nepřijatelné. Jsou totiž pro běžné lidi příliš drahé, ceny jsou i více než dvojnásobné.

Grafika