Zápach, jehož příčinou byl fugát vyvážený provozovatelem biostanice na pole v okolí Svojšína, už tamní obyvatele neobtěžuje. „Situace se podstatně zlepšila. V minulém týdnu jsem žádný zápach necítila. Nevím ale, jak to vypadá na hřišti, kde to předtím bylo hodně markantní,“ řekla nám Dana Divišová, občanka Svojšína.

Příznivá situace je i v obcích, kde tamní obyvatelé na smrad fugátu také dříve žehrali. „Nejhorší to bylo v dubnu, kdy k nám společnost odpad na pole vyvážela. Okamžitě jsme se tím intenzivně začali zabývat a vše se obrátilo k dobrému. Nemám informace, že by si někdo z místních na zápach stěžoval,“ informoval nás Miroslav Plincelner, starosta Černošína. „Jakmile jsme zjistili, že k nám provozovatelé biostanice odpad vyvážejí, sepsali jsme petici, kterou jsme poslali na inspekci životního prostředí. Vše zatím vypadá v pořádku, zápach nás už neobtěžuje,“ dostalo se nám informace z Obecního úřadu v Záchlumí.

„Na připomínky jsem včas zareagovali a vývoz fugátu hodně omezili. Ke zmírnění zápachu určitě přispělo i to, že je odpad okamžitě zapravován do půdy,“ vysvětlil nám Milan Eseny, jednatel biostanici provozující společnosti. Firma ale ještě nemá vyhráno. Kraj ji totiž zadal termín, do kterého musí učinit jím ustanovená opatření. Pokud je společnost nenaplní, provozovatelům hrozí, že jim nebude povolen trvalý provoz biostanice. Pro firmu to mimo jiné znamená nákup diskovacích strojů a vybudování odpadních jímek.

Další články:

Farmáři se chystají na bioplyn

Zápach nás ničí, stěžují si obyvatelé Svojšína