Doplněné informace:

Návštěvníci, kteří se chtějí podívat na pasoucí se bizony by se neměli dotýkat ohrady. Ve zdvojených drátech je elektrický proud, který sice neublíží ale dotyk s vodičem vyvolá nepříjemné "nakopnutí".

 

Na louce mezi Halží a Ctiboři se pase rarita. Z dvě stě padesát kilometrů vzdáleného německého Oschatzu přivezl Agročas Částkov šestnáct bizonů. „Zvířata budou celoročně ustájená venku. Pro velká vedra či velké množství sněhu pro ně vybudujeme menší salaš, aby se bizoni měli kde schovat,“ řekl nám Miroslav Bečvář ředitel Agročasu Částkov.

Chovají se kvůli masu. Jeden kus dobytka přišel na tisíc pět set eur. „My jsme koupili jen čtyři jedince. Zbytek je pronajatý s tím, že se o ně budeme starat. Od pronajatých bizoních krav bude každé druhé tele naše, ostatní dostane původní majitel,“ informoval nás ředitel. Vrácení investic je běh na dlouhou trať. „Přivezli jsme dvouleté kravky. Užitnost z nich bude až tak za tři roky. Jeden kilogram svíčkové vyjde v obchodě na jeden tisíc osm set korun,“ konstatoval ředitel. „Maso chutná podobně jako hovězí. Je bez tuku, bez cholesterolu a je dietní,“ vyjmenoval Bečvář. Akdo bude maso vykupovat? „Dělali jsme si průzkum trhu a o bizoní maso by měli zájem hotelích v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. Nazmar nepřijde ani kůže a trofeje,“ uvedl. „Vyřešit se musí také, kdo nám zvířata bude porážet,“ dodal ředitel.

Mezi místními ještě před přivezením panovaly obavy, že postavený plot není bezpečný. „Místní lidé nemusí mít strach, ohrada je dostatečně oplocená a je zajištěná elektrickým ohradníkem,“ upozornila Bečvář. „Ohradník má navíc dvě řady vedení a je stále pod proudem. Ohrada zároveň zabraňuje lesní zvěři vběhnutí do výběhu a vyplašení bizonů,“ doplnil ředitel. Mezi přihlížejícími ale bylo patrné mírné zklamání. „Čekal jsme že budou větší,“ konstatoval zemědělec. „Doufám, že jsou dobře zabezpečeni, aby neutíkali a řidiči je nesrazili. Určitě se na ně půjdu i podívat s dětmi,“ řekla nám Valentýna Eichingerová z Halže.