Náhrada škody je přitom v nedohlednu. „Škodí zejména tím, že hrabou nory do hrází, tím ohrožují bezpečnost staveb. Staví si také svoje hráze a tím zase znemožňují vypouštění rybníka,“ popisuje jednatel Českého rybářského svazu, místní organizace Tachov Jaroslav Vogl. „Bobři poškozují vypouštěcí zařízení, tak zvané požeráky. A jejich výměna stojí přibližně osmnáct tisíc korun.“ Zbavit se tohoto vodního savce není navíc jednoduché. „Hráz mu rozebrat nemůžeme, to by nám hrozila pokuta sto tisíc korun. Vyhnat také nejde, a když se nám to náhodou podaří, tak se brzy vrátí. Nechtějí vylézt z nory ani když vypouštíme rybník,“ stěžuje si jednatel.

Rybáři ale našli fígl, jakým způsobem bobra z nory dostat, a to právě při vypouštění vody. „Uvolníme drát v mřížce požeráku a ten průtokem vody začne rezonovat. To bobrovi vadí, a pak vyleze,“ popisuje Vogl.

Řešení situace ale vidí v přemístění zvířat. „Nejlépe někam ke Košicím. Po transferu ale musí následovat vymýcení všech topolů, které tvoří základní potravu bobrů. Nebo chceme náhradu napáchaných škod beze zbytku s ohledem na to, že náklady na opravy po bobrech převyšují hospodářský výsledek v chovu ryb, “ požaduje rybář.

Odchyt a přemístění zvířat je ale zřejmě nereálné. „Bobři migrují a patří ke zvláště chráněným živočichům. Optimálním řešením je oprava a zpevnění hráze,“ vysvětluje ochránce přírody a šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. „Pokud takový živočich způsobí škodu, a ta je prokazatelná, měla by být rybářům uhrazena. Myslím, že zde jsou rybáři v právu,“ dodává.

Finanční náhrady se ale rybáři jen tak nedočkají. „Podle současného znění zákona na náhradu škody nemají nárok,“ objasňuje zooložka Petra Cehláriková ze Správy CHKO Český les. Zákon totiž tyto stavby nezohledňuje. „Chtělo by to vyvolat změnu zákona,“ podotýká.

„Podle zákona má na takovou náhradu nárok jen ten, kdo pěstuje zemědělskou plodinu,“ poukázal na neřešitelnost situace rybář. „Kdyby nám bobr svojí činností zatopil pšenici, škodu nám stát uhradí,“ dodává Vogel s tím, že zisk z chovu ryb je nyní menší než náklady na odstraňování škod po bobrech.

Hráze jako ementál jsou problémem také pro řidiče, kteří potřebují k rybníku zajet. Podvrtané jsou také cesty. „Bojíme se, že se propadneme s autem, když k rybníku vezeme bedny s rybami,“ říká jednatel.

V lokalitě jsou tři až čtyři bobří rodinky a první výskyt zaznamenali rybáři už v roce 2002.