„Na čtrnáctý listopad připadá Světový den diabetu a jeho součástí je také Pochod proti diabetu. V Kladrubech se k němu místní škola připojila už podesáté. Účastníci se sešli ve čtvrtek odpoledne k půlhodinové procházce městem," potvrdila Deníku Eva Pomyjová z kladrubské radnice.

Podle hlavní organizátorky, Bohuslavy Dusíkové, se pochodu letos zúčastnilo zhruba šedesát lidí. „Šly děti ze tří tříd, družina a pravidelně se k nám přidávají ženy z domu s pečovatelskou službou," vyjmenovala učitelka.

„Takovým heslem procházky je, že i chůze je součástí prevence diabetu," uvedla dále a vysvětlila, jak vznikla tato tradice přímo v Kladrubech: „Před deseti roky jsme objevili náhodně na internetu, že se taková akce celosvětově koná. Tenkrát k nám do školy chodily i dvě holčičky, které touto nemocí trpěly, tak jsme pochod začali pravidelně organizovat," uvedla.

Aby děti věděly, kvůli čemu na půlhodinovou procházku ulicemi města jdou, snaží se jim ve škole vysvětlit, co to diabetes je a jak případně onemocnění preventivně předcházet.