Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojovné samice tloukly špičatými zobáky ornitology do rukou

Tachovsko – Nejbojovnější ochránkyně hnízda je v Dlouhém Újezdě, největší mláďata jsou na hnízdě v pivovaru v Chodové Plané a zatím nevylíhlá vejce ochraňuje opeřený pár v Plané.

9.6.2011
SDÍLEJ:

VZPOMÍNKA. Stanislav Beneda při kroužkování čápů bílých na hnízdě v obci Hlinné. Až do své smrti se plně věnoval zoologii. Foto: Archiv DES OP

Údaje zaznamenali při svém kroužkovacím výjezdu ornitologové z Plzně. Před několika dny vyrazili do kraje a cílem bylo dvaapadesát hnízdišť čápů bílých. Svá ´nej´ v ptačí říši má i Tachovsko. „Pravidelně se této problematice naše organizace věnuje už od roku devatenáct set devadesát čtyři. Kontrolujeme kolem šedesáti lokalit v Plzeňském kraji, kde čápi hnízdí anebo v minulosti hnízdili,“ sdělil Deníku Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Kromě toho při akci ornitologové kontrolují a kroužkují mláďata, zjišťují jejich hmotnost, technický stav hnízd, stabilitu a nosnost hnízdních podložek.

Na zatím poslední výjezd do Plzeňského kraje se vypravili minulý týden. „Vyrazili jsme v sobotu ráno kolem osmé hodiny ze stanice a jeli jsme rovnou na první hnízdo do Chodové Plané, kde už tradičně měl pár největší mláďata. Odtud jsme postupně objeli všechna hnízda na Tachovsku,“ pokračoval v popisu ornitolog.

Čápice čeká, až ornitolog vystrčí hlavu, pak klovne

Celkem za jeden den překontrolovali 52 lokalit a hnízdišť. Z tohoto počtu bylo úspěšně obsazeno 19 hnízd, přičemž ostatní byla neobsazena, obsazena nehnízdícím párem či lichými jedinci.

Jako každý rok tak i letos tekla krev. „Nejbojovnější matkou a ochránkyní hnízda byly tradičně čápice z Dlouhého Újezdu a Kdyně na Domažlicku. Obě samice odmítaly do poslední chvíle hnízdo opustit, špičatým zobákem tloukly kolegy do rukou a čekaly, až vystrčí hlavu. Čápice jsou vždy rychlejší a na hnízdě i v jisté výhodě,“ poukázal Makoň na problémy se kterými se zoologové při kroužkování setkávají. To ale nebyla jediná potíž: „Největší problém nám působily nové nýtovací ornitologické kroužky, které jsou sice perfektní, dobře drží a jsou dobře čitelné i dalekohledem na velkou vzdálenost, ale nemáme s nimi ještě nacvičenou manipulaci.“

Kromě dvou míst na Plzeňsku jsou zatím nevylíhlá vejce na hnízdě v Plané ve Hřbitovní ulici. A o letošní snůšku přišel podle ornitologů pár hnízdící v Boru.

Stanice v Plzni řadu let spolupracovala a na Tachovsko dojížděla pod vedením biologa Stanislava Benedy. Ten ale před rokem 5. června zemřel. Právě on byl pro mnohé známou osobností spojovanou s ornitologií a kroužkováním. Stanislav Beneda zemřel na následky těžkého úrazu, který si přivodil při kontrole a čištění ptačích budek v polesí Pytel,“ zavzpomínal Makoň na svého bývalého spolupracovníka a kolegu. „Jeho odchod je pro nás citelnou ztrátou a vzpomínáme na něj snad u každého ´jeho´ čapího hnízda,“ doplnil vzpomínku na známého ornitologa, který se ochraně a výzkumu čápů v Plzeňském kraji věnoval přes padesát let.

Autor: Antonín Hříbal

9.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení