Bylo pondělí asi tři čtvrtě na jedenáct večer, když nad západními Čechami byl vidět velice jasný bolid. Jak na svých stránkách psal Český hydrometeorologický ústav, bolid dokonce explodoval. „V době nejvyššího jasu byl jasnější než Měsíc v úplňku a je reálná šance, že na zem dopadly i úlomky,“ sdělili hydrometeorologové.

Astronomové nyní sdělili, o jaké těleso šlo. Kámen měl hmotnost zhruba 260 kilogramů a celá dráha bolidu ležela na území Bavorska. „Bolid začal svítit ve výšce 100.8 km v oblasti mezi městy Ingolstadt a Regensburg, maximální absolutní jasnost -17,4 magnitudy (absolutní jasnost normovaná na jednotkovou vzdálenost 100 km), tedy již nad hranicí pro superbolidy, potom dosáhl nad Norimberkem a pohasl ve výšce 34,5 km nad zemí západně poblíž města Höchstadt," uvádí Astronomický ústav AV ČR.

„Těleso se na začátku pohybovalo rychlostí 24,4 km/s a světelnou dráhu dlouhou 133,9 km uletělo za 6,4 sekundy. Během letu tento superbolid několikrát výrazně zjasnil a maximální jasnosti dosáhl v krátkém výbuchu ve výšce 56,1 km nad zemí, kdy svítil téměř 100x vyšší jasností než je jasnost Měsíce v úplňku."

Na zem podle astronomů zřejmě nedopadly žádné zbytky materiálu, vše shořelo v atmosféře.

Video pádu a exploze bolidu zaznamenal Daniel Neumann z Plzně Košutky.

Viděli jste tento neobvyklý nebeský úkaz také?