Jeden vyučovací den patřil různým odborníkům a profesím. „Tento projekt se týká nejen gymnázia, ale také studentů obchodní akademie. Žáci si sami navrhli různé oblasti, které je zajímají. Takže jsou tu odborníci ze sportu, lékařství, ZOO, muziky, Techmánie a další,“ uvedla učitelka Jitka Soukupová. „Žáci se rozdělili do skupin a jsou na těch akcích, o které mají zájem, kde se chtějí nejvíc dozvědět,“ dodala Soukupová.
Jedna třída se rázem proměnila v zázemí bubeníka. Na bubny si postupně zabubnovali všichni, zkusil to i Filip Štědrý z G2.
„Měl jsem zájem o dvě témata, jednak o profesi bubeníka, protože jsem kdysi také zkoušel bubnovat a pak jsem si vybral besedu o Africe. Ta mě hodně zaujala, Afričané tam vyprávěli o školách, že třeba v jedné třídě mají šest desítek žáků, měli s sebou malé africké bubínky,“ řekl Štědrý.
U každé třídy byl někdo z vyučujících. „Beseda o Africe sem přilákala hodně zájemců. Žáci se dozvěděli mnoho reálného o životě v Africe, o jejich kultuře, vzdělávacím systému, dokonce si tu s vypravěči i zazpívali. Závěrem na všechny účastníky čekal malý kvíz, a ti nejlepší posluchači, kteří si nejvíce pamatovali, dostávali od přednášejících africké korálky,“ popsala besedu Petra Baxová.
Velký úspěch zaznamenali také pracovníci z plzeňské Techmánie, kteří předváděli žákům různé pokusy.
„Namočil jsem si ruku do nějaké tekutiny a oni mi ji zapálili. Lekl jsem se, když náhle vyšlehly plameny, ale vůbec nic jsem necítil, žádnou bolest. Také byla dobrá bomba v lahvi, která vybuchla takovou silou, až nám zbarvená pěna potřísnila strop,“ řekl Jakub Čampula ze třídy G2.
Školu navštívil také i režisér večerníčků a dokumentů Václav Chaloupek a své sportovní úspěchy popsal i motokrosový závodník Miloslav Souček.