Policejní zásahová jednotka, psovodi, vodní dělo, zbraně, pyrotechnici. To vše bylo včera k vidění v letním táboře v Boněticích, kde prázdniny tráví sto padesát dětí z různých koutů západních Čech.
„Chtěli jsme dětem ještě více zpestřit program pobytu, proto jsme do Bonětic pozvali policejní jednotky. Odpoledne přijedou ještě hasiči,“ řekl hlavní vedoucí tábora Pavel Botek.

Malé táborníky ukázka činnosti policie zaujala. „Už jenom proto, že můj tatínek je také policista. Hodně jsem se na ukázku těšila. Ani jsem nemohla dospat,“ svěřila se devítiletá Bára Krejčová z Tachova. „Až vyrostu, budu policista. A stejně dobrý jako táta,“ dodala.
Osmiletý Lukáš z Mestický, který do Bonětic přijel z Karlových Varů, po policejní kariéře netouží. „To bych se bál,“ podotkl stydlivě.
Přehlídka policejní činnosti je v Boněticích tradicí. „Vlastně sem na pozvání jezdíme každý rok,“ podotkla mluvčí Západačeské policiejní správy Jolana Číhová.

„Cílem této akce je zábavnou formou prezentovat práci policie. Děti tak poznají, že se policisté nepohybují jenom na silnicích. Tady se o její činnosti dozvědí prakticky všechno,“ dodala Číhová.
Nejenom policie ale patří do programu desetidenního pobytu.

„Hlavním námětem je výuka jízdy na koních. Dětem se dostane základního výcviku pod dohledem zkušených instruktorů z jezdeckého oddílu v Oldřichově. Jeho provozovatel nám také zapůjčil jedenáct koní. A za to mu patří naše velké poděkování,“ vyjádřil vděk hlavní vedoucí Pavel Botek.
Sedmiletá Adélka Abrahámová z Tachova už zkušenosti s jezdeckým sportem má. „Ale naučila jsem se tady i hodně nových věcí,“ potěšilo ji.
„Na koně jsem se hodně těšil. Pamatuju se ale, že už jsem na nich dřív jezdil,“ připojil se Lukáš Mestický. „Ani nevím, jestli se mi odsud bude chtít jet domů,“ krčí rameny.

Do programu také patří Cesta kolem světa za osm dní. „Děti si samy vyrobí cestovní prostředky a za dobu pobytu se podívají do všech světadílů,“ nastínil Botek.
Prázdniny v táboře mají podle dětí jediný kaz.
„Nemůžeme se tu koupat,“ shodují se táborníci. „A teď ještě ke všemu přišlo hezké počasí,“ poukazují.
„Nám je to také hodně líto. Ale problém je třeba hledat ve vodě. Ta je plná sinic. Z hygienických důvodů proto děti do rybníka nepouštíme,“ uvedl Pavel Botek.