Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bor a jeho staré zámecké i další zajímavé stromy a stromořadí

Tachovsko – Na Tachovsku, co se týče starých a mohutných stromů, je jedna opravdu výjimečná lokalita a tou je Diana.

12.12.2012
SDÍLEJ:

Modříny u zastávky BorFoto: Miroslav Trégler

Samotná osada se zámkem a její okolí, včetně lesů a alejí za humny. Pak je tu několik velice cenných lokalit, mezi něž patří i Bor a jeho nejbližší okolí.

Památný kaštan v Boru

Začněme tedy přímo v Boru a to jediným zdejším památným stromem Borským kaštanem, tedy jírovcem maďalem. Zajímavé jsou údaje o jeho odvodu kmene. V roce 1981, kdy byl strom vyhlášen, je uváděn obvod 3 metry, v roce 2010 v publikaci o památných stromech Plzeňského kraje uvádí Dr. Michálek již 4,15 metru. To je nárůst o více než metr za 30 let. O památném stromořadí dubů při silnici z Boru do Stráže jsem již psal v některém z dřívějších povídání. Jen připomenu, že je zde uváděno 115 stromů. Určitě mnozí z vás alejí již projížděli. Stejně tak jsme psal o krásném a s místním kostelíkem pohledově srostlém Skviřínském dubu.

Na zmíněnou silnici v místech zemědělského objektu pod Tažným rybníkem navazuje další krátké, leč pěkné dubové stromořadí, námi zatím nezdokumentované. Naproti v polích, pod Chudým rybníkem nepřehlédněte nápadný krajinářský prvek. Dubové stromořadí ve tvaru písmene U. Jde jistě o pozůstatek hráze zaniklého rybníka.

Zámecký park

Silnice do Stráže dále prochází společně s tratí mezi rybníky Oborou a Středním k zastávce Bor a k odbočce na Nový Dvůr. I v tomto místě lze zmapovat více zajímavých stromů. Přímo v pásu podél silnice jsou to například dva větší duby letní s obvody kmenů 3,61 a 3,86 metru, nebo topol šedý s obvodem kmene 4,15 metru. V náletových lesících po obou stranách silnice roste řada mohutnějších modřínů, z nichž 5 dokonce překročilo svými obvody kmenů 3 metry.

Samozřejmě, že nejvíce starých stromů v Boru naleznete v zámeckém parku, proto jsem si ho nechal jako bonbónek na závěr. Asi nikoho po přečtení úvodních odstavců nepřekvapí, že kostru parku tvoří velké duby letní. Věnovali jsme se borskému zámeckému parku letos na podzim a změřili tam v sychravém listopadovém dni 20 stromů a jeden pařez (dubový s obvodem téměř 5 metrů v půl metrové výšce nad zemí). Dvaadvacátou dřevinou byla lípa srdčitá rostoucí mimo park u silnice před objekty Agroservisu.

Zpět k rozsáhlému přírodně krajinářskému parku s loukami a rybníky, s průhledy na novogoticky přestavěný a romanticky upravený bývalý vodní hrad. Nejmohutnější dub letní roste v areálu letní tančírny s krytým pódiem a dětským hřištěm. U dalších 14 dubů letních máme zaznamenány obvody kmenů v rozmezí od 3,75 do 4,68 metru. Samostatně se zmíním ještě o pyramidálním dubu letním, o výrazné solitéře v louce na západním okraji (obvod kmene 4,9 metru, měřeno níže, pod rozvětvením). Z jehličnanů nás nejvíce zaujala bizarně rostlá borovice vejmutovka s obvodem kmene 3,49 metru, na dohled od pyramidálního dubu.

Není houba jako houba

Na úplný závěr trochu odlehčím text plný čísel a názvů. V Nádražní ulici naproti Marketu rostla bříza. Zbytek kmene tam můžete vidět dodnes, kreativně zastřešený červeným kloboukem. Kdykoli kolem projíždím, připomíná mi to obrovskou houbu a tak jsem té bříze dal název Borský křemenáč. Každému pak říkám, že je to největší houba, jaká kdy na Tachovsku vyrostla.

Miroslav Trégler

Autor: Redakce

12.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

V pátém volebním obvodě v Tachově mělo odvoleno za prvních 90 minut sto voličů.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Stříbro – O dnešním ránu v blízkosti Hornického skanzenu ve Stříbře se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Během ranních hodin se sem sjely hned tři jednotky hasičů, a to jak ze Stříbra, tak z Tachova. Jejich úkol byl jasný. Dostat tři zraněné osoby z Důlní štoly Prokop, která se v areálu skanzenu nachází.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení