Bytovka ve Vysočanech byla rekonstruovaná s pomocí státní dotace a dána městem do užívání v listopadu před třemi roky. V každém ze čtyř vchodů je sedmadvacet nájemních bytů, celkem tedy sto čtyři byty.

„Dostali jsme od města písemnou informaci, že v bytovce číslo 66 bude uklízet profesionální firma a my že za to budeme měsíčně platit tři sta korun, to je pro celou bytovku přes tři sta tisíc,” zlobila se mladá žena, sedící mezi veřejností, která přišla na jednání městského zastupitelstva. „V našem vchodě je jen několik rodin, které uklízejí. A platit za úklid budou zase jen ti, kteří platí nájem. Dlužníci neuklízí a platit taky nebudou,” posteskla si.

„Jednali jsme na podnět občanů z Vysočan,” řekla místostarostka Boru Jana Šperková. „Zatím jen orientačně zjišťujeme, kolik by takový úklid stál, tři sta korun je odhadovaná částka. Dopis, který jste dostali byl jen jakýmsi upozorněním, k čemu by mohlo dojít, když někteří nájemníci nebudou uklízet.”

Pro Deník místostarostka uvedla, že případem se město začalo intenzívně zabývat po výjezdním zasedání rady do Vysočan. „Lidé se zlobili, že je v domě nepořádek a sami přišli s nápadem najmout na úklid firmu s tím, že jsou ochotni to zaplatit.” Podle Šperkové je v bytovém domě několik problémů. Jednak je zde velký pohyb nájemníků. Příjmy některých rodin jsou minimální. „Podle domovního řádu, který je zde vyvěšen, se v úklidu mají střídat všichni nájemníci. Společné prostory jsou ale obrovské a jejich úklid je pracný a časově náročný. Kdybych tam bydlela já, asi bych za něj taky raději zaplatila,” řekla.

Jak dále uvedla, zatím skutečně jen dělají průzkum, jak situaci řešit. Do úvahy připadá nejen profesionální úklidová firma, ale existuje i možnost, že se úklidu ujme například žena na mateřské dovolené.

„Uvidíme, jak se k celé situaci postaví ti nájemníci, kteří neuklízejí. Nevíme, jak jinak je k tomu donutit, než pohrůžkou, že budou muset za službu platit. Budeme do této bytovky jezdit na namátkové kontroly. Pak teprve rozhodneme, jak vše dál řešit,” řekla na jednání zastupitelů místostarostka Šperková. Pokud se radnice rozhodne někoho najmout, uklízel by podle jejího vyjádření jen v těch vchodech, kde si to nejsou schopni zajistit vlastními silami nájemníci.