To jsou hlavní cíle, které si v letošním roce klade město Bor. V průběhu roku by proto chtělo občanům nabídnout přibližně až o sedmdesát parkovacích míst více, než doposud. „Myšlenkou řešení parkování v Boru se zabýváme už od roku 2013. V letošním roce zastupitelé záměr na výstavbu záchytného parkoviště pod náměstím schválili. Zároveň rozšíříme několik ulic, které to umožňují, o další parkovací místa,“ řekl Tachovskému deníku starosta města Boru Petr Myslivec.

Cílem záchytného parkoviště by tak v ideálním případě mělo být i částečné omezení parkování na náměstí a zpřehlednění dopravní situace, která tam nyní panuje. „Cílem je, aby se provoz a parkování na náměstí částečně omezilo. Nemáme v plánu ho zakázat, situace, která tam nyní panuje, je ale neúnosná a nebezpečná hlavně pro děti,“ vysvětlil borský starosta.

Nový odstavný prostor by tak obyvatelům i návštěvníků města měl nabídnout bezpečné parkoviště, které bude čítat přibližně čtyřicet nových míst. Na něj budou navazovat chodníky, které zajistí bezpečnou chůzi. „Důvodů pro záchytné parkoviště je víc. Navážeme na něj chodníky, které v letošním roce také rekonstruujeme, čímž zajistíme bezpečný pohyb řidičům, ale i dětem. Především školáci při přesunu ze základní školy ke hřišti na stadion, půjdou v celé frekventované části po chodníku. Stejně tak se po chodnících dostanou k oběma autobusovým zastávkám,“ doplnil starosta.

Kromě záchytného parkoviště se v Boru chystají využít jako parkovací plochy i silnice, které svou šířkou a volným prostorem kolem krajnic umožňují zřízení podélných nebo příčných parkovacích stání. Nová místa tak vzniknou v ulici Přimdské, vedoucí podél základní školy. „Zde zrekonstruujeme chodník a uděláme zálivky pro parkování na podélné stání,“ uvedl dále Petr Myslivec. Další změny čekají i Vítěznou ulici, kde opět vznikne další pakování podél komunikace. „V Borské ulici jsme vyslyšeli žádosti našich občanů. Nově z ní bude jednosměrka, a v části, která to umožňuje, uděláme několik parkovacích stání,“ uzavřel starosta.

Vybudování parkovacích míst čeká i Pražkou ulici, vedoucí z křižovatky od kostela směrem ke hřbitovu, kde před bytovým domem budou vybudována další parkovací místa. Vzniknout by tady mělo přibližně dvanáct míst.

Výše uvedené záměry na vybudování nových parkovacích míst byly naplánovány zastupiteli pro letošní rok. Vše ale bude záviset na rychlosti získání stavebních povolení.

Město Bor má ale plány i do dalších let a postupně chce obyvatelům nabídnout další možnosti parkování. Plány se týkají zejména plánované výstavby pečovatelského domu, kterou by mělo zahájit během příštího roku. Kolem nové budovy se bude kompletně řešit i nová infrastruktura.