V pondělí se zastupitelé mohli seznámit se zkušenostmi s podobnými projekty, které shromažďuje organizace Transparency International, ve středu večer (po uzávěrce tohoto vydání) mělo borské zastupitelstvo pracovní schůzku o elektrárně. „Na ní posoudíme a prokonzultujeme s právníkem nabídky a možnosti, které nám investor nabízí,“ sdělil Deníku starosta Petr Myslivec.

Borem rovněž kolují dvě petice. Jedna vybízí k podpisu obyvatele, kteří jsou proti projektu, druhá zase dává prostor k podpisu těm, kdo by výstavbu podpořili.

„Podpisová akce, která projekt podporuje není vlastně přímo peticí, ale takovým vyjádřením souhlasu,“ upřesnil zastupitel František Podlipský, který projekt již několikrát veřejně podpořil. „Peníze, které investor za podporu a umožnění výstavby nabízí, jsou peníze, které budou pro rozvoj města přínosem,“ vysvětlil zastupitel, proč projekt podporuje.

Podle petičního výboru Petice za odmítnutí FVE se pondělního setkání s Petrem Jansou z Transparency International zúčastnilo devět z patnácti pozvaných zastupitelů. „Návrh investora FVE v Boru není, jak se vyjádřil zástupce Transparency International, důvěryhodný. Kromě jiného nelze ručit cizím pozemkem a návrh nedává žádnou záruku splnitelnosti,“ tlumočila Deníku poznatky ze schůzky Martina Chmelová z občanského sdružení Borovany, které setkání iniciovalo. „Doktor Jansa uvedl také velmi podstatné riziko při zakládání předmětné akciové společnosti. Město Bor, v případě že by skutečně obdrželo deset akcií, by muselo do společnosti vstoupit v podobě finančního nebo nefinančního plnění. Nejasná je i konstrukce odkupu akcií od většinového akcionáře,“ uvedla dále Chmelová.

Zástupce Transparency International na schůzce dále informoval, že nejjednodušší a nejčistší způsob poskytnutí financí městu je forma daru, kdy peníze budou před započetím investorského záměru umístěny v bankovní či notářské úschově a budou postupně uvolněny.

Několikrát se v souvislosti s projektem zmínila také možnost vyhlášení místního referenda. Zda bude vyhlášeno, rozhodnou zastupitelé s přihlédnutím k výsledku podpisových akcí. „Pokud obě petice podepíše dostatečné množství obyvatel Boru a jeho spádových osad, pevně věřím, že zastupitelé při rozhodování o tom, zda bude referendum vyhlášeno, k počtu podpisů přihlédnou,“ vyjádřil se starosta Boru. „Bylo by nepatřičné, aby došlo k znehodnocení občanské aktivity, která byla do podpisových akcí vložena,“ dodal.

Řádné zasedání zastupitelstva, které by mělo otázku změny územního plánu (ta je třeba, aby mohl investor dále postupovat) projednávat, je koncem září. Pokud ovšem zastupitelé nepožádají, aby byla schůze svolána dříve (o to musí požádat minimálně třetina zastupitelů).

Co nabízí investor

Pokud zastupitelé schválí zadání změny územního plánu a projdou další legislativní kroky tak, že výstavba bude zahájena, nabízí firma Gis Solar, která je investorem akce, že na účet města složí při vydání stavebního povolení 50 milionů korun. Dále nabízí možnost založení akciové společnosti pro provoz elektrárny se sídlem v Boru. Město by získalo 10% akcií. Dále při kolaudaci dalších 200 milionů korun a daňové výnosy po dobu životnosti.