Rukodělná soutěž je určena žákům základních a středních škol Plzeňského kraje. Jejím cílem je podpora technického vzdělávání mládeže, snaha o zvýšení zájmu žáků o technické obory a motivace pro studium těchto oborů.

„Pro nás rčení řemeslo má zlaté dno není klišé, je to fakt, který platil, platí a určitě platit bude. Je radost vidět, kolik zručných žáků Plzeňský kraj má a když se koukám na vítězná díla, musím konstatovat, že se v některých případech jedná téměř o umělecká díla,“ okomentoval úroveň soutěžních výrobků hejtman Milan Chovanec.

Soutěž probíhala ve třech kategoriích, a to pro žáky prvního a druhého stupně základních škol a pro žáky prvních dvou ročníků středních škol. Děti zasílaly do soutěže různé vlastnoruční výrobky. Ty byly vystaveny a veřejnost je mohla vidět i hodnotit. Na výstavě spojené s krajským kolem se sešlo 49 exponátů z 25 škol.

Návštěvníci výstavy hlasovali pro cenu diváka, kterou získal Jaroslav Kochta ze Střední školy v Boru. Ten se prezentoval krbovým nářadím. „Pro naši školu je to už druhá cena v této soutěži, loni byl David Hora třetí ve své kategorii,“ sdělila Deníku ředitelka školy Zdeňka Valečková.

Jaroslav Kochta vyrobil krbové nářadí v rámci výuky. Studuje obor opravář zemědělských strojů a kovařina je jednou z dovedností, které si při studiu osvojí.

Druhou oceněnou z Tachovska je Klára Rottenbornová ze Základní školy Mánesova ve Stříbře. Ta skončila třetí v nejmladší kategorii. Žákyně třetí třídy dodala do soutěže výrobek nazvaný Housličky.

„Housličky jsou vyrobeny z keramické hlíny, poté glazované a vypálené v peci,“ popsal ředitel školy Václav Peteřík. Klára je vyrobila při hodině výtvarné výchovy. Housličky umístila do rámečku a kompletní výrobek může sloužit jako suvenýr nebo dárek. Oceněná školačka pracovala pod dohledem učitelky Jany Lopušanské.

„Z ocenění mám určitě velkou radost, navíc pořadatel soutěže dodal pro oceněné žáky hodnotné ceny, takže jsme spokojeni,“ doplnil ředitel stříbrské školy.