VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borský farář, P. Vladimír Born, navždy odešel

Bor – Smutná zpráva nejen pro všechny věřící, ale také pro spoustu obyvatel Borska a okolí přišla v sobotu 16. července. Borský vikář Vladimír Born navždy odešel.

18.7.2016
SDÍLEJ:

Vladimír Born.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Veřejnost tak ztratila v jedné osobě správce borské farnosti, obětavého organizátora obnovy a rekonstrukce kostelů a církevních staveb v regionu, milovníka vážné hudby… Člověka, který nikdy neztrácel naději a který se zasloužil o to, že takřka všechny církevní památky v Boru a okolí jsou po náročných opravách důstojnými stavbami plnícími svoje poslání.

Vladimír Born se narodil 11. května 1938 v Teplicích. Záhy ztratil oba rodiče a vychovávala jej teta. Vyrůstal, jak sám řekl v pořadu České televize Dotknout se nebes, v láskyplném prostředí. A od dětství musel bojovat. Utrpěl zánět kyčle a celý život se potýkal s hendikepem – měl výrazně kratší nohu. Lékaři mu dokonce předpovídali velmi krátký život. Ale Vladimír Born se nevzdával, statečně bojoval, vlastně si svůj hendikep ani nepřipouštěl. „Ke svým čtyřicátinám jsem si nadělil čtyřicetikilometrovou pěší túru," řekl v televizním pořadu.

S vírou se setkával už v dětství, kdy ministroval a zpíval v chrámovém sboru. Jako kněz začal sloužit v roce 1968 v Chebu, poté v Hazlově, Aši, Krajkové, Nejdku.
Na počátku osmdesátých let se dostal do Boru. Hned začal s opravami kostelů ve svém rajonu, které byly ve velmi špatném stavu. Založil rovněž sdružení Borská Loreta, jejímž cílem bylo kompletně zrekonstruovat a znovu oživit jednu z nejvýznamnějších církevních památek v okrese – právě Loretu v Boru.

Neutuchající entuziasmus jej hnal neustále dopředu a byl motorem pro organizování setkání věřících z obou stran hranice, pro přípravu velkých událostí. Za dobu jeho působení se ve farnosti objevili dva ve své době nejvyšší církevní představitelé v Česku, František Tomášek i Miroslav Vlk.

Vladimír Born měl spoustu plánů. Ale dílo, které zanechal, se už za jeho života stalo odkazem pro další a další generace nejen věřících na Borsku.
Poslední rozloučení s P. Vladimírem Bornem se koná v sobotu 23. července ve 12:00 hodin v chrámu sv. Mikuláše v Boru.

Autor: Jiří Kohout

18.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení