Byl to totiž jeden ze způsobů, jak zařídit přistěhovalcům z pobyt v Čechách.

Kriminalisté také obvinili pět lidí, kteří měli pomáhat k neoprávněnému pobytu Číňanů v republice. Mezi nimi je organizátorka i její komplic. Podle informací, které se podařily Deníku zjistit, je její český komplic nebiologickým otcem pěti čínských dětí.

Obviněno je několik mužů, kteří byli do kauzy zapletení. Mezi nimi je i sedmadvacetiletý Miroslav L. z Chodskéhu Újezdu. S námi se ale odmítl kdokoliv z jeho rodiny bavít. „Odejděte, vůbec vám k tomu nikdo nic neřekne,“ řekl nám jeden z jeho mladších příbuzných.

Samotný Miroslav L. ale před několika dny s novináři mluvil.

„Ano, mám čínské dítě. Za službu jsem dostal deset tisíc korun. Nyní mě čeká soud a mám strach z čínské mafie. Má dlouhé prsty. K soudu proto nepůjdu,“ řekl dříve novinářům Miroslav L.

Zlanařit se Miroslav nechal proto, že byl v tísnivé finanční situaci.

„Nedovedete si ani představit, kolik lidí v kauze jede. Vím, že na Tachovsku a Domažlicku je nás kolem sto padesáti mužů,“ podotkl.

Podplaceným tatínkům hrozí roční vězení, Číňance a jejímu komplicovi až roky tři. „I když se prokázal podvod, nelze občanství nemluvňatům odebrat. Podle české legislativy může v republice zůstat i biologická matka,“ uvedl Milan Nekola z Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Plzni.

Matka si podle něj může zažádat o sloučení s občanem EU (jejím dítětem) a záleží na pracovnících cizinecké policie, zda žádost přijmou, nebo ne. „Máme ale takovou zkušenost, že i když takovou věc nepovolíme, Číňanky se odvolávají a stejně v Čechách zůstanou,“ dodal Nekola.

Podnikatelka údajně inkasovala za zajištění občanství od skutečné rodiny díťete 100 tisíc korun, ale českým tatínkům platila částky do pěti tisíc korun. „Slibovala jim deset až patnáct tisíc korun, ale co víme, tak dostali maximálně tři až pět tisíc korun,“ uvedl Milan Nekola.