Jeho snažení je poměrně úspěšné, zbývá už pouze několik posledních měst. Mezi nimi je i Tachov nebo Rokycany.

„V Tachově jsem postupně vyzkoušel polikliniku, domov seniorů, hospic svatého Jiří i stanoviště záchranky. Bohužel ani v jednom případě to nevyšlo,” připomněl Ludvík Hess. Jako další variantou pro umístění babyboxu vidí požární stanici. „Požádal jsem pana generála Drahoslava Rybu, velitele českých a moravských hasičů, jestli by mi nepomohl. Prohlásil, že by umožnil v okresních městech, kde není nemocnice, zřídit babyboxy na hasičských stanicích.” Kromě Tachova nemají nemocnici ani Louny a Žďár nad Sázavou.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Františka Pavlase je zatím předčasné dělat závěry. „Jsme na začátku jednání, zatím nemohu nic potvrdit ani vyloučit. Řešíme technickou stránku věci, v září už by se mohlo vědět více,” řekl Pavlas.

Tachovští hasiči by nebyli proti. „Každý zachráněný život je super. Ani já, ani nikdo jiný v Tachově však není kompetentní rozhodnout, zda babybox v Tachově bude. Ale samozřejmě nejsme vůbec proti,” řekl velitel požární stanice Tachov Pavel Hrůša.

Podle předběžných plánů by babybox fungoval ve spolupráci se záchrannou službou zajišťující převoz novorozence. I tato myšlenka je teprve v plenkách.

Babyboxu v Tachově se nebrání ani zástupci města, starosta Jiří Struček ale opět připomíná absenci nemocnice. „Proti babyboxům nic nemám, právě naopak. Tato aktivita zachraňuje dětské životy. Myslím si ale, že takovéto zařízení patří do nemocnice nebo její blízkosti. Bohužel nic takového zde nemáme. Jsem všemi deseti pro babybox, ale u nemocnice,” řekl tachovský starosta.

Kde jsou babyboxy v Plzeňském kraji

Klatovská nemocnice – funguje od 4/2009, nevyužitý

Poliklinika na Denisově nábřeží Plzeň – funguje od 3/2011
Odložené děti: tři chlapci (8/2012, 7/2017, 7/2017) a dvě dívky (5/2014, 11/2014)

Domažlická nemocnice – funguje od 11/2013, nevyužitý