„Představa, že každý den budu muset zírat na nevzhledná monstra, mě děsí,“ komentuje plánovanou výstavbu 13 větrných elektráren na okraji Stříbra Miloš Ende. Bydlí na Severním předměstí a chce tam stavět rodinný domek.
Rotor elektrárny je podle něj při plném výkonu dost hlučný. „Ujištění, že provozovatel městu přispěje do rozpočtu, mě neumlčí. Co z té částky uvidím? Nic,“ míní Ende. Elektrárny by se podle něj mohly postavit někde kolem dálnice v méně obydlené lokalitě. „Kolem dálničního přivaděče u Benešovic to docela fouká,“ uvedl.


Podle představitele společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, která má být investorem akce, je Stříbro nejvhodnějším místem z celého kraje, které splňuje veškeré důležité kroky k výstavbě větrných elektráren. „Lokality, kde by bylo možné zahájit stavbu, jsou Stříbro, Jizerce, Otročín, Těchlovice a okolí. Větrný park by přinesl Stříbru i peníze do pokladny města. Každý postavený stožár s rotorem by přinesl městu kolem 200 tisíc korun ročně,“ vyjádřil se zástupce investora Ladislav Březina.


Elektrárny podle něj splňují veškeré důležité náležitosti s tím, že maximální povolená hlučnost rotoru je 40 decibelů do vzdálenosti 600 metrů. „Může se také stát, že jich postavíme pouze šest. Životnost takového stožáru je 20 let. Naše firma garantuje vždy po pěti letech finanční dotace obcím. Také město má možnost si po čase odkoupit svůj stožár a vydělávat pro svoji obec,“ dodal Březina.
ČEZ Obnovitelné zdroje má podle Březiny zatím prvotní souhlas zastupitelstva města Stříbra. Má rovněž povolení Armády ČR, telekomunikačních úřadů a bude pokračovat v dalších fázích projektu.


Zastupitelstvo Stříbra zatím vyslovilo předběžný souhlas se záměrem výstavby. „Nic není podepsáno, ostatně celý projekt musí projít fází různých posouzení a schvalování,“ řekl nám starosta Stříbra Miroslav Nenutil.
Nejdůležitější pro investora i pro město budou výsledky posouzení vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Na základě výsledků tohoto posouzení, které potrvá několik měsíců, bude moci ČEZ postupovat dále.


„Plánují se ještě další besedy s občany, hlavně Otročína a Těchlovice, kteří budou ke stavbě blíže než Stříbrští,“ dodal Nenutil. Nejblížší stavení má být 600 metrů od větrníků, přičemž norma povoluje nejbližší obydlené stavení ve vzdálenosti 450 metrů.
„O souhlasu s výstavbou se teprve bude rozhodovat. Na webu města bude také anketa k vyjádření a mínění naprosté většiny občanů je pro nás rozhodující,“ dodal starosta.

Další články na téma větrných elektráren na Tachovsku

ANKETA: Chcete větrné elektrárny ve Stříbře?

Větrný park lidem nevadí

ČEZ slíbil miliony a radnice souhlasí. Větrníky budou

Skupina ČEZ vyhrála tendr ve Stříbře na větrný park o výkonu 26 MW

Vyrostou v okolí Boru větrné elektrárny?

Glosy a zamyšlení

Jednu jistotu však máme

Větrný park lidem ve Stříbře nevadí. Nemají informace

Větrné elektrárny ve Stříbře. Proboha to snad ne!

Příspěvky čtenářů, komentáře

Co z té částky uvidím? Nic!

ČEZ nás ujišťuje, že projekt 13-ti větrných elektráren bude mít minimální vliv na životní prostředí. A já se ptám, jestli chytří pánové z ČEZu, kteří si mimochodem každoročně mastí kapsu víc a víc na úkor zvyšování cen elektřiny, myslí také na Stříbrské občany. Osobně bydlím na Severním předměstí a chystám se tam realizovat novostavbu rodinného domu. Představa, že každý den budu muset zírat na nevzhledná monstra mě děsí. Rotor elektrárny je při plném výkonu taky dost hlučný . Ujištění, že provozovatel městu přispěje nemalou častku do rozpočtu mě neumlčí. Co z té částky uvidím? Řeknu na rovinu "NIC". Když jsem žádal o stavební povolení, tak mi město stanovilo podmínku, cituji: " Město Stříbro se nebude podílet na rozšíření a zbudování venkovní stokové a vodovodní sítě, přístupové komunikace ani jiné technické infrastruktury. " Takže si vše musím zacvakat sám za těžké peníze. Město samo žádné zasíťované pozemky v dohledné době prodávat nebude. Absence jakékoliv koncepce do budoucna na stavebním úřadě mě zaráží. I několikanásobně menší město Kladruby v tomto na své obyvatele myslí a pozemky s infrastrukturou jim připravilo. Stavět elektrárny to jde hned, ale trochu myslet na lidi, to zase ne. Z toho žádný "všimný" nekouká. Proto jsem kategoricky PROTI. Elektrárny se můžou postavit někde kolem dálnice v méně obydlené lokalitě. Kolem dálničního přivaděče v Benešovicích to docela fouká.

Miloš

Větrné elektrárny v našich podmínkách jsou nesmysl

Z mnoha důvodů se musím připojit k lidem, kteří VE odmítají. V našich podmínkách je to nesmysl. Ruší krajinný ráz, výraz "ekologické" je závádějící a pokud jde o Stranu zelených, tak ta z nich zrovna dvakrát nadšena není. Lidé by měli občas před nějakým podobným rozhodnutím dvakrát měřit a jednou řešit. Již dost stožárů straší v naší krajině a navíc přínos VE je hodně diskutabilní…

Jarinka

Výhledy do budoucna

Je to stále dokola. Jsou jedinci kterým se to nelíbí, ale je to jejich názor. Lidem poslední dobou vadí vše. Dle mého názoru je to jen dobře a spokojenost bude na všech stranách. Pokud město vydělané peníze investuje kladně tak to bude mít prospěch pro všechny. Jezdím po evropě a větrné elektrárny jsou skoro všude a pohled na ně mi říká, že je to tak lepší, než abych koukal na dýmící komíny, nebo na chladící věže jako v Temelínu. Postupem času si na ně zvykneme a budeme je brát jako součást Našeho okolí a každý kdo pojede kolem si řekne, že jsou tady lidé, kteří se snaží dělat něco pro přírodu.
Co se týče údajného zdražení elektřiny, tak bych to neřešil, jelikož ČEZ si bude zvedat cenu energii i bez toho, zda tu větrná elektrárna bude nebo ne.
Můj názor je ten, že pokud výstavba pomůže jak přírodě tak městu, bude to jen dobře a do budoucna se budem připravovat na výstavbu dalších větrných elektráren, jelikož přírodní zdroje dochází a my si to už musíme konečně uvědomit!

Lukáš

Je to stále dokola

Jsou jedinci kterým se to nelíbí, ale je to jejich názor. Lidem poslední dobou vadí vše. Dle mého názoru je to jen dobře a spokojenost bude na všech stranách. Pokud město vydělané peníze investuje kladně tak to bude mít prospěch pro všechny. Jezdím po evropě a větrné elektrárny jsou skoro všude a pohled na ně mi říká, že je to tak lepší, než abych koukal na dýmící komíny, nebo na chladící věže jako v Temelínu. Postupem času si na ně zvykneme a budeme je brát jako součást Našeho okolí a každý kdo pojede kolem si řekne, že jsou tady lidé, kteří se snaží dělat něco pro přírodu.

Co se týče údajného zdražení elektřiny, tak bych to neřešil, jelikož ČEZ si bude zvedat cenu energii i bez toho, zda tu větrná elektrárna bude nebo ne.
Můj názor je ten, že pokud výstavba pomůže jak přírodě tak městu, bude to jen dobře a do budoucna se budem připravovat na výstavbu dalších větrných elektráren, jelikož přírodní zdroje dochází a my si to už musíme konečně uvědomit!

Lukáš

Vrtule

Taková vrtule není špatná věc. Když se jí chytneme, tak nás někam vodmrští. Jako v té reklamě. A my si pak můžeme tipnout, kam dopadnem.

Roman

Sliby, chyby

Kšeftování s krajinou,která je veřejný statek, který starostům nepatří, to by jim šlo. Už se třesou na peníze, že jsou jenom slíbené je jim jedno. Starostové nemají odvahu udělat referendum, zda si přejí také jejich voliči takové zohyzdění krajiny. A co tomu říkají obce v sousedství je taky nezajímá…

Dáda


A přece se točí..

ČEZ se tváří ekologicky, obce z toho mají příjem, Zelení jsou spokojení. Nadšení na všech stranách, všechno ale zaplatí spotřebitel v ceně energie.
Líbivé gesto.

Jaroslav