„Koncem března nám z pískovny v Janově ukradli buldozer. Objevil ho jeden náš známý asi po měsíci v Tachově v bývalém Golemu ve sběrných surovinách,“ řekl nám Alois Kučera z tachovské firmy Stakus. Stroj firma dostala zpátky, ale použít jej nemůže. Scházejí díly a součástky, bez nichž nelze buldozer uvést do provozu. Majitelé firmy si nedokáží vysvětlit, jak mohl někdo stroj z pískovny odvézt. „Určitě museli poté, co uštípali zámky na vstupní bráně, odvézt stroj na podvalníku s tahačem,“ míní. Policie začala po pachateli pátrat, zatím marně.

Zloděje nemohli policisté usvědčit ani po objevení stroje. „Šetření neustále pokračuje. Mrzí nás to, ale zatím senámnepodařilo osobu pachatele krádeže ztotožnit,“ řekl nám včera tachovský policjejní mluvčí Václav Blahník. Firma Stakus dostala buldozer zpátky rozebraný. „Kabina, nádrž, radlice, podvozek a další díly, to vše bylo oddělené. Provozovatel sběrny nám řekl, že to všechno odkoupil do šrotu,“ uvedl Kučera. Ve sběrně už se nenašly další nezbytně důležité součásti stroje. Chybí baterie, okna, spojovací materiál, světlomety a další věci. Největší ztrátou je pro majitele rozrývací hák, který se používá při některých zemních pracích. „Nový rozrývač stojí kolem tří set tisíc a těžko se shání,“ říká Alois Kučera.

Škoda však vznikla nejen materiální. Stroj stojí na dílně a bude trvat několik týdnů, než bude moci začít stavební firmě odvádět práci, ke které je určen. Aby mohli stroj uvést po zásahu zloděje a po částečném rozebráni znovu do provozuschopného stavu, budou k tomu mechanici potřebovat několik týdnů práce na dílně