Letos tak 12. prosince proběhla nejen každoroční kontrola sušených šípků, hub, švestek a dalších plodů z rodinných zahrádek a sadů, ale došlo i na kontrolu dostatku teplého prádla. „Neb zima již na dveře klepati začíná,“ zdůvodnily pokaždé své dotazy Lucie se svým doprovodem. „To víte, že máme všeho dost,“ chichotaly se seniorky v Domě s pečovatelskou službou, kam průvod pravidelně při své pochůzce též zavítá. Protože jsou Lucie důsledné, ač bylo ve všech domácnostech poklizeno, přesto jedna z nich peroutkou pro jistotu rohy místností sama znovu vymetla.

A protože Lucie noci upije, ale dne nepřidá, obdarovaly každou navštívenou domácnost zapálenou svíčkou. Pro štěstí pak přidaly kousek sušené hrachoviny.

Bytosti Lucie obešly Kladruby | Video: Deník/Monika Šavlová

Za krásně sehranou scénku, zpívání a vinšování je pokaždé hospodyňky pohostily nachystanými dobrotami. Bytosti i jejich doprovod tak čekal někde talíř jednohubek, jinde perníčky či další druhy vánočního cukroví, o kus dále domácí šípkový čaj ze sušených šípků či stopička něčeho ostřejšího.

Členové národopisného kroužku v Kladrubech již takto vyrazili po sedmatřicáté. „Některé domácnosti ubyly, někde už na nás čekají dvě generace z jedné rodiny společně, jiné o naši návštěvu nově projevily zájem, takže se počet navštívených každoročně mění. Pochůzka nám zabere pravidelně tak tři až pět hodin času, ale je to moc příjemně strávený čas a těší nás, že lidé ve městě mají o tuto tradici stále zájem,“ řekla Deníku Eva Pomyjová, jedna z doprovodu Lucií. (šav)