Letošní mládě čápa bílého z Mirošova, označené vysílačkou, takzvaným batůžkem, a vypuštěné 11. července na Tachovsku, se konečně ozvalo z afrického Čadu.

„Poslední zprávu o Mírovi jsme dostali 25. srpna a byla z lokality Izrael kousek od Egypta a Saudské Arábie. Tady se nám Míra ztratil ze signálu a ozval se až po dvou měsících na den přesně, a to 25. října,“ dále uvedl ornitolog s tím, že se doplnila chybějící data a vše nasvědčuje tomu, že se spolu s ostatními čápy zdržuje v Čadu kolem města Oum Hadjer, Zoer a Matadjana.

„Zpráva přišla v momentě, kdy se čáp dostal ve správný okamžik na správné místo pokrytí, a data mohla být odeslána. Na celkové mapě Afriky je pak Míra kousek pod Edou, který se stále hlásí z lokality bezejmenných řek nad městem Matadjana rovněž v Čadu,“ poukázal i na dalšího z černobílých opeřenců opatřených na západě Čech vysílačkou a putujících na zimoviště.

Deník už o odletu čápů s vysílačkami informoval, jen připomeňme, že Eda je sourozenec Arnošta, který je stále v Ptačím parku u Pasova a využívá pohostinnosti německých kolegů. Eda i Arnošt jsou sourozenci vylíhlí v líhni z vajec sundaných z hnízda 18. dubna v Nalžovských Horách na Klatovsku. I přesto, že oba ptáci jsou z jednoho hnízda a dokonce byli i následně adoptováni do hnízda jiného, a to 9. června v Chodové Plané, chovají se každý jinak. „Zatímco Eda je už v Africe na zimovišti, tak Arnošt se pleská kousek od české hranice v Německu,“ dodal zvířecí zachránce Karel Makoň.