Odjížděli zklamáni a překvapeni. „Poněkud v rozpacích a se smíšenými pocity jsme se vrátili z další pravidelné jarní kontroly obsazenosti námi sledovaných hnízd a hnízdišť,“ uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni, a poukázal na důvod jejich rozhořčení.

Při kontrole hnízda čápa černého v Kladrubech totiž zjistili, že čápi tam nejsou. „Hnízdo bylo původně obsazeno celým párem. Ale už třetím rokem je opuštěné, bez mláďat i dospělých ptáků,“ popsal situaci ornitolog. Podle Karla Makoně je hnízdo prázdné v důsledku neustálého rušením ptáků sedících na vejcích nekoordinovanou těžbou dřeva. „A také nepovoleným pohybem motorových vozidel po nedaleké lesní cestě,“ dodal.

U potoka Hadovka poblíž Krasíkova je hnízdo opraveno, ale také bez mláďat a hnízdícího páru. „Důvodem je opět nekoordinovaná těžba a honba za hospodářským výsledkem v době hnízdění ptáků. O tom zcela jasně svědčí nová, čerstvá paseka v těsné blízkosti hnízda,“ popisuje další prázdné hnízdo.

S jednou dobrou zprávou přeci jen ornitologové z Tachovska odjížděli. A to z Bezemína. „Po dlouhé době opět obsazené hnízdo, naštěstí daleko od lidí a pro lesní techniku v nepřístupném terénu, zatím,“ dodal ornitolog.

Čáp černý je plachý, vzácnější obyvatel pahorkatin a lužních lesů. Žije jednotlivě a skrytě. Dožívá se věku přes 15 let. Hnízdo staví z klacků a větví, bývá schováno v lesích.