Není sice pravidlem, že se na stejné hnízdo vrací stejný pár čápů, ale zdejší hnízdo je minimálně dva roky obsazeno stejnými kusy.
„Čápi svádí o svá hnízda souboje a není tedy vždy jasné, zda se podaří původnímu páru své hnízdo obhájit. Je na sto procent jisté, že jeden z čápů se do tohoto hnízda vrací pravidelně. Pro nás jde o velice důležitý pár, protože se osvědčil jako dokonalý pár na adopce mláďat. Na rozdíl od páru v Zadním Chodově, kde jsme mláďata přistrkovali dvakrát a v obou dvou případech je vyhodili," popsal Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.
Loňské vyhozené mládě se zotavilo v Plzeňské záchranné stanici a poputuje na safari do zoologické zahrady.
Adoptivní čapí pár z Dlouhého Újezdu je bez problémů schopný mláďata přijmout a postarat se o ně. Tento konkrétní pár mívá většinou menší počet svých vlastních mláďat.
Vždy se musí přikládat k menšímu počtu mláďat, aby byl pár schopen je všechny uživit.
„Měli jedno své mládě a jedno nevylíhlé vejce. To, že měli mládě jedno, je velice divné. Buď došlo k nějakému souboji, nebo vyhazování vajec. To, že nakonec měli jen jedno mládě, nám velice pomohlo, protože jsme jim opět mohli další přistrčit," popsal Makoň. Původní mládě bylo stejně staré jako to adoptované.
V minulém roce i dva roky zpět měl pár z Újezdu svá mláďata dvě a přistrčeno k nim bylo vždy jedno.
Pár velice dobře ví, že nastrčená mláďata nejsou jejich – poznají to. Nemají s tím však žádný problém.
„V záchranných stanicích nejsme schopni se o mláďata čápů postarat tak, jako je to ve volné přírodě. Adopce je jedna z nejlepších možností, jak do přírody vrátit volně žijícího ptáka – všeobecně," řekl záchranář.
Adopce však nelze dělat všude. U husí, kachen, labutí a dalších ptáků adopce není možná – tam jsou rodinné vazby trošku jiné.
Podstrčení mláďat jiného páru se úspěšně provádí u zmíněných čápů, výrů, káňat, motáků pochopů, poštolek.
„Máme za sebou pětačtyřicet adopcí u čápů bílých i černých, z toho adopce v pěti případech nevyšla. Všechny čápy na adopci připravujeme. Mají imitaci hnízda, aby věděli, že když šlápnou z hnízda, tak že spadnou. Tak, aby měli podmínky jako na komíně," vysvětlil.
Mládě z Dlouhého Újezdu pochází z jižních Čech – dva, tři týdny se připravovalo na stěhování v záchranné stanici a následně putovalo na stožár u hasičské zbrojnice v Dlouhém Újezdu.