Nejhůře přístupné hnízdo

Například nejhůře přístupné je hnízdo na komíně bývalé cihelny mezi Novým Dvorem a Borem u Tachova. „Přes šedesát metrů vysoký komín je přístupný pouze vnitřní stranou průduchu a dostat se po stupačkách až k hnízdu vyžaduje nejenom dobrou kondičku, ale i určitou odvahu a zručnost,“ popsal situaci Karel Makoň ze Záchrané stanice živočichů Plzeň.

Největší radost

Čápi někdy obydlí komín, který se pak ale musí z různých důvodů zbourat. V takovém případě je nutné postavit opeřencům náhradní hnízdiště. To se stalo v areálu bývalých kasáren v Zadním Chodově. Když pak čápi nové hnízdo obydlí a navíc vyvedou mladé, ornitology to těší. „Největší radost nám udělal čapí pár v Zadním Chodově, který se bez problémů přestěhoval na nově postavený stožár s umělou hnízdní podložkou,“ radoval se Makoň ze tří už docela velkých mláďat. „Jsme rádi, že čápi nový domov přijali,“ dodal.

Nejúspěšnější páry jsou na Tachovsku

Dalším nej, kterým se může Tachovsko pochlubit je počet hnízd. „Nejvíce hnízd a hnízdišť čápů bílých v Plzeňském kraji najdeme v zemědělské oblasti na Domažlicku, Tachovsku, Plzni – jihu a Klatovsku. Přičemž námi dlouhodobě sledované hnízdící páry jsou nejúspěšnější právě na Domažlicku a Tachovsku,“ dále popsal Makoň.

Nejlépe sledované hnízdo

Oproti nejhůře přístupnému hnízdu v Plzeňském kraji má Tachovsko ještě jeden prim. Podle ochránců zvířat je nejlépe přístupné a sledované hnízdo v objektu firmy Volka a syn v obci Hlinné na Tachovsku. Zde přílety, průběh hnízdění a počty vyvedených mláďat sleduje majitel firmy Richard Volka se všemi zaměstnanci i rodinou. Navíc už několik let i finančně přispívají na údržbu hnízda, čištění a kroužkování čápů.

Ornitologové hodnotí letošní sezónu alespoň u čápů bílých zatím jako lehce podprůměrnou. Obsazenost hnízdišť je stabilní (dlouhodobě klesající), počty mláďat na hnízdě však nepatrně nižší než v loňském roce a věk mláďat na hnízdě o týden nižší.

V celém Plzeňském kraji nedávno překontrolovali celkem 28 hnízd a hnízdních lokalit čápů bílých. Zatím okroužkovali 37 mláďat na 13 hnízdech . Nejvíce mláďat bylo okroužkováno na Domažlicku a Tachovsku. U čápů černých překontrolovali ochránci celkem 3 hnízda a okroužkovali pouze 2 mláďata.