Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čápi obsadili třetinu hnízd na Tachovsku

Tachovsko - /VIDEO/ Ornitologové uvítají pomoc veřejnosti při sčítání ptáků roku. Máte ve své blízkosti jejich hnízdo? Zapojit se můžete i vy

29.5.2014
SDÍLEJ:

JSOU U NÁS DOMA A VÍTANÍ. Často čápi bílí navštěvují i zahrady blízké svému místu hnízdění. Sbírají tam také materiál na stavbu hnízda a to mnohdy za přihlížení místní drůbeže, jako na našem snímku ze Starého Sedliště.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Čáp bílý na komíně je ctí pro každého majitele takové stavby, čáp přináší štěstí a radost. Alespoň tak mnozí hovoří  o společnosti  jednoho z našich nejkrásnějších a největších ptáků, který je nyní středem pozornosti ornitologů a byl pro letošek spolu s vzácným čápem černým vyhlášen jako pták roku.

Oba druhy čápů sledují ornitologové pravidelně při příletu a v tom jim významně pomáhá i laická veřejnost.

Kolik čápů letos přiletělo na Tachovsko a kde hnízdí jsme se zeptali předních odborníků na život těchto opeřenců a poslů jara. O hnízdištích čápa bílého mají v podstatě úplný přehled trvale. Jak nám popsal ornitolog Pavel Řepa z Muzea Českého lesa Tachov, hnízda jsou například na těchto místech: Zadní Chodov – ve vsi, Chodová Planá - za pivními lázněmi, Planá – proti zámku, Planá - ulička za náměstím, Tachov - u Diskontu, Brod n T. – na vsi, Dlouhý Újezd - ve vsi, Halže – ve vsi, Staré Sedliště - ve vsi, Hlinné - býv. suška, Lhotka – pila, Bor - u pekárny, Stříbro – na konviktu. „Z těchto hnízd jsem letos ještě nekontroloval Chodovou Planou a Halži. Kontrolu dělám vždy v druhé půli června nebo začátkem července, neboť to se už spolehlivě dají spočítat mláďata a je také jasno, zda hnízdění bylo úspěšné," uvedl ornitolog  Řepa s tím, že právě nyní je doba, kdy lze předpokládat, že do jednoho až dvou týdnů začne líhnutí. „V prvních dnech však je obtížné při krátké kontrole bez lezení přítomnost mláďat zjistit," dodal.  Na Tachovsku se mláďata líhnou spíše později a to díky vyšší nadmořské výšce.

Podělte se o svůj zážitek s čápemPřispět s pozorování čápů můžete i vy. Obrátit se se svým postřehem, pozorováním či dotazem můžete na adresu redakce nebo antonin.hribal@denik.cz či přímo na web cap.birdlife.cz

Česká společnost ornitologická (ČSO) má ve své databázi evidováno na Tachovsku celkem 31 hnízd čápa bílého, z toho letos je hlášeno 9 obsazených. S pozorováním černobílých opeřenců pomáhají i laici. „Z Tachovska máme evidovány čtyři spolupracovníky, ale údaje může zaslat kdokoliv, čili často do databáze doplňují údaje i lidé, kteří v regionu nebydlí, ale mají tam třeba chalupu nebo pouze dojíždějí," sdělila Barbora Kaminiecká z České společnosti ornitologické. „Zatím nejsou z okresu Tachov hlášena mláďata, ale to neznamená, že se ještě nevylíhla. Údaje v mapě se mění každou chvíli. Navíc malá mláďata je přece jen obtížnější na hnízdě prokázat, pokud do něj není vidět. Čili hodně záleží na tom, zda je dané hnízdo sledováno a zda pozorovatel údaje do mapy pošle."

A právě ornitologové budou rádi za další informace ohledně sčítání čápů. „Moc to uvítáme, jsme vděční za každého nového i stávajícího pozorovatele bez ohledu na to, zda se jedná o zkušeného ornitologa nebo naprostého laika, který se ´jen´ zajímá o přírodu. Čápi bílí mají velkou výhodu v tom, že je může sledovat opravdu každý," vyzvala čtenáře Kaminiecká.

Vzácní temní obyvatelé lesů mají jen dvě  obsazená hnízda

Oproti bílému, sídlícímu v blízkosti lidských obydlí, je temný obyvatel lesů čáp černý mnohem vzácnější. U něho mají ornitologové potvrzena na Tachovsku jen dvě obsazená hnízda. „Na obou již jsou mláďata. Obě hnízda jsou prakticky jen kousíček od hranic s Německem," dal Deníku vědět František Pojer, který má s čápy černými dlouholeté zkušenosti. Jen připomeňme projekt Africká odysea, kde sledoval s posluchači Českého rozhlasu život a  cesty čápů černých , čápů s batůžky, kde si nesli vysílačky.

Ale zpět na Tachovsko. Možná, že u nás je ještě jedno hnízdo. „Kolegové z Německa mají podezření, že ještě na dalším místě hnízdí čápi černí u nás a často zaletují do Německa," podotkl Pojer. Hnízdo poblíž dálnice pod Přimdou, odkud bylo předloni odchováno mládě z vypadlého vejce, není letos obsazeno.

Mapu hnízd  čápů bílých
najdete ZDE>>>

Celkem tedy ornitologové měli z Tachovska 6 ohlášených pozorování,  z celé ČR bylo k 25. květnu zapsáno na webu ČSO 575 pozorování čápů černých.

Vzácnost černého čápa potvrzuje také Pavel Řepa. „O hnízdištích čápa černého je málo informací, hnízdo v současné době znám jediné, ale nebyl jsem letos u něho. Neznamená to však, že by čáp černý u nás nebyl. Hnízda se zjišťují obtížně, tento druh mnohdy hledá nové místo na hnízdo již po čtyřech či pěti letech. O několika hnízdech mají informaci pracovníci Lesů České republiky, slíbili je poskytnout pro účely sčítání. Přesná místa z pochopitelných důvodů utajujeme," popsal Řepa. „Při sčítání čápů černých spolupracují také revírníci Lesů ČR, první údaje od nich očekáváme do konce května," dodal ornitolog Pojer.

Právě teď se na hnízdech objevují mláďata a je potřeba je posčítat. K tomu vyzývá i nový videoklip České společnosti ornitologické s Danem Bártou v hlavní roli. Vidět jej můžete i zde na webu Tachovského deníku.

Autor: Antonín Hříbal

29.5.2014
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení