Čápi sídlili na komíně nad střechou a hrozilo její poškození. Proto se vlastníci bytů rozhodli ve spolupráci s ochránci přírody hnízdo přemístit jinam. „Nová střecha nás stála kolem milonu korun. Ptačí exkrementy jsou agresivní, střechu poškozují a nechceme si ji nechat zničit,“ uvádí Jiří Korona za Sdružení vlastníků bytů.

Majitelé hledali možnost, jak a kam hnízdo přemístit. V prosinci loňského roku byl na přilehlé zahradě umístěn betonový sloup a minulou sobotu pracovníci Záchranné stanice živočichů v Plzni za pomoci vysokozdvižné plošiny upevnili na dvanáctimetrový sloup železnou konstrukci a na ni nové hnízdo. Od myšlenky po realizaci ale uplynulo dva a půl roku. „Největší problém byl s úřady. Přes dva roky jsem vyřizoval vše potřebné,“ poukazuje Korona.
Staré hnízdo pracovníci záchranné stanice nepřenášeli, ale vybudovali obydlí zcela nové. Petr Burget a Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni nejprve ocelový koš vyzdvihli na sloup a upevnili. Poté na konstrukci vázacím drátem uchytili nové hnízdo. „Této činnosti se naše stanice věnuje komplexně už patnáct let. Letos je to už druhé hnízdo, co přemísťujeme. První bylo v Chotěšově,“ říká Hana Robejšková ze stanice.

Pro majitele vysokozdvižné plošiny je podobná činnost běžnou praxí. „Už to ani nepočítám při kolika takových činnostech jsem asistoval. Za těch deset let, co to dělám, je toho opravdu hodně. Od vlaštovčích hnízd až po dravce,“ pověděl Jiří Krupička.

Ve starých hnízdech je možné najít různé kuriozní předměty. „Čápi tam mají někdy i plyšového medvídka. To se může stát, když ho do hnízda přinesou. Horší ale je, že tam nalézáme i provázky. To potom může dojít i k zamotání mláděte a třeba k amputaci nohy,“ vysvětluje Robejšková, která se také podílí na adopci mláďat. „Na jaře je jezdíme kroužkovat. Někdy se stane, že rodiče uhynou a v hnízdě zbydou vajíčka. Ty potom přenášíme k adoptivní rodince,“ vysvětluje.

V Plané kdysi čápi obývali areál nemocnice, kasárna, vlakové nádraží. Letos by měli opět přiletět do Hřbitovní ulice. „Hodně záleží na počasí, navrací se v březnu nebo dubnu,“ dodává členka záchranné stanice.

Antonín Hříbal