Kolik jich je, zatím není jisté. „Vidíme na hnízdo z okna pracoviště. Zatím jsem viděla dvě mláďata, ale kolegyně tvrdí, že viděla tři, tak nevím,“ uvedla Jana Trávníčková ze Stříbra.

Přesný počet čápat neví ani Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „Když jsem tam byl naposled, tak ještě nebyla mláďata vidět. Netuším, kolik jich je. To hnízdo je tam velmi špatně přístupné, takže jej pozoruji jen z okolí. Ani kroužkovat je nemůžu, nedostanu se tam,“ uvedl Karel Makoň.

Čapí populace prý postupně v Česku ubývá, ale Tachovsko je zrovna jedním z míst, kde čápi hnízdí nejvíce. „Dokážou mít i šest mláďat, ale tento rok je to všude trochu slabší, takže mají v průměru tak jen dvě nebo tři mláďata,“ řekl Makoň. „Tachovsko je na počet hnízd zrovna bohaté, evidujeme je třeba v Plané, v Chodové Plané, ve Stříbře , v Tachově i na dalších místech. Letos se nám také povedlo dostat čápy i na nové náhradní místo v Zadním Chodově, kde to původní bylo zbouráno společně s objektem. To mě pak moc těší, že čápi nové místo přijmou a zahnízdí se, “ dodal Makoň.

Stříbrští se na čápy rádi dívají. „Sem do knihovny chodí lidé nejen za knihami, ale také se jdou podívat do okna, zda na čápy uvidí. Zvláště děti jsou doslova unešené, když vidí mláďata,“ usmívala se Jana Trávníčková.

Čápy často zpozorují i lidé z okolních obcí. „Vídám je tu poměrně často. Oni tu sice asi nikde nehnízdí, ale kolem rybníka tu zřejmě loví potravu. Je to opravdu pěkný pohled, když se tu kousek za domy hrdě procházejí po poli,“ řekl Václav Bodiš ze Sytna.