Letáky s podobnými názory se objevily v minulých dnech v Částkově. Deník na situaci upozornily obyvatelky obce, které poukázaly rovněž na to, že firma chce od obce odkoupit některé pozemky. „O pedofilech, narkomanech a sektě se mezi lidmi mluví, to ano. Lidé z toho mají strach. Nový majitel chce areál přeměnit na víceúčelový otevřený prostor, který by nabízel služby, dílny i bydlení," řekly Deníku Růžena Kořínková a Bohumila Bubnová. „Aby to mohl udělat, chce od obce odkoupit rybníky a pozemky sousedící s areálem. Chce odkoupit také obchod, který pak zruší," dodaly ženy s tím, že majitel slíbil postavit obchod nový.

Podle starosty Pavla Ryby skutečně Agročas požádal o odkup rybníků a některých pozemků. Obec by za to získala pět milionů korun. „Za to bychom mohli dokončit kanalizaci, nehledě na to, že bychom se zbavili ekologické zátěže, kterou rybníky jsou," uvedl Ryba.

Obec se kvůli možnému prodeji pozemků obrátila na občany formou ankety, její platnost ovšem byla, jak Deníku řekl starosta, zpochybněna.

Nařčení z výstavby léčebny pro pedofily či ze sektářství se majitelé Agročasu brání. „Rozhodně tu nebude stát žádná léčebna pro pedofily, narkomany, nebo choromyslné. Ani nejsme žádná náboženská sekta," vysvětlil Deníku prokurista firmy Václav Posavád. „Chceme se především zabývat nadále zemědělskou výrobou a více se zaměřit na ekologické zemědělství. Také chceme rekultivovat tento areál, zkrášlit jej a otevřít veřejnosti. Nabídneme také více služeb, včetně pracovních příležitostí a možnosti praxe pro studenty," doplnil.

Co vlastně vznikne v zemědělském areálu?

Obec by se neměla zbavovat svých pozemků. To Deníku uvedla Růžena Kořínková, která tak vyjádřila svoje znepokojení nad vývojem okolo zemědělského areálu Agročasu Částkov.

Agročas chce přebudovat svůj areál opravit zámeček, vystavět nové kanceláře, obchod, dílny, vzdělávací a kulturní středisko, ubikace. Měla by zmizet současná asfaltová plocha, která bude rekultivována na parkovou úpravu, včetně sanace dvou rybníků. Zmizí rovněž oplocení a areál bude veřejnosti přístupný.

Nezbavujte se majetku

A právě rybníky a několik přilehlých pozemků chce společnost od obce odkoupit. Stejně tak současný obchod. Ten by po vybudování vlastního zbourala. „Myšlenka je to zajímavá, ale nám se nelíbí, že by obec prodala svoje pozemky. Vždyť si to celé může ta firma vybudovat na svém. Jsou to zajímavé pozemky uprostřed vsi, v sousedství kostela," argumentovala Kořínková.

Obec Částkov s firmou jedná, uskutečnila se už také dvě veřejná jednání o záměrech.

„Firma Agročas už před časem avizovala, že by její nový majitel chtěl razantním způsobem vylepšit prostředí zemědělského dvora a blízkého okolí. A to okolí zahrnuje část obce, tedy dva rybníky, které jsou pod areálem Agročasu a v současné době slouží jako odkalovací, dohnívací a dočisťovací nádrže zdejší kanalizace," vysvětlil Deníku starosta Částkova Pavel Ryba.

„Agročas netrvá na přímém a okamžitém prodeji rybníků. Za prvé musíme nejprve dokončit kanalizaci a až potom se mohou ty rybníky čistit. Upřímně řečeno, rybníky jsou pro nás ekologická zátěž, jejich vyčištění by stálo řádově miliony," dodal starosta s tím, že pokud se budou rybníky prodávat, obec bude mít připraveny právnicky pečlivě ošetřené smlouvy.

Jak se jednání vyvíjela

„Svolali jsme už dvě veřejná jednání s firmou. Na prvním nám podali informace k záměru. K ničemu jsme se tam nevyjadřovali, nechali jsme si nové informace uležet v hlavách," uvedl Ryba.

Při druhém setkání, které bylo také nahráváno, se sešlo kolem padesáti občanů. „Každý dostal slovo. Všech jsme se potom zeptali, jaký na to mají názor, vyloženě proti tam byli tři. Na setkání pan Posavád, prokurista Agročasu, slíbil, že pokud jim rybníky a malé pozemky prodáme, pokud je získají, tak nám dají pět milionů korun jako příspěvek na novou kanalizaci. Což je pro obec samozřejmě velice lákavá nabídka," uvedl starosta.

Zástupci obce také slíbili, že aby se mohli vyjádřit všichni obyvatelé, bude připravena anketa. V ní bylo možné vybrat si jednu ze dvou variant ano, jsem pro prodej uvedených pozemků a podepsání smlouvy, nebo nesouhlasím s prodejem uvedených pozemků.

Ale ještě než vypršel termín pro odevzdání anketních lístků na obec, objevily se další informace.

Pedofilové? Sekta?

Ve vsi se začalo hovořit o tom, že by v areálu měli pracovat léčení pedofilové či narkomani. Podle zástupců firmy to není pravda. Také tvrzení, že areál by měla provozovat jakási sekta, jsou podle zástupců Agročasu spekulacemi.

Mohlo by vás zajímat:Co je to antroposofie
wiki: antroposofie
Wolfgang Gutberlet
Konference pro třetí tisíciletí

„Na nástěnce u obchodu se také objevil anonymní leták, kde bylo leccos napsáno o antroposofické filosofii a další informace. A v sobotu 25. ledna se na obecní úřad ohlásilo několik lidí, kteří začali říkat, že pan Gutberlet, majitel Agročasu, má blízko k fašismu, že tu bude léčebna těžce duševně chorých, pedofilů, narkomanů," popsal sled událostí starosta Částkova. „Ujistil jsem je, že to nemůže být pravda, v záměru se o tom vůbec nehovoří. Ale jako starosta se tím musím zabývat zcela vážně, nemohu dopustit, aby se tu děly nějaké věci, s nimiž by naši občané nesouhlasili," dodal.

Vedení obce tak oslovilo starostku Nové Vsi nad Popelkou, kde je centrum, které je založeno na antroposofii a zabývá se biodynamickým zemědělstvím. „Tamní starostka ubezpečila, že to nejsou nebezpeční lidé, žádní sektáři. Napsala, že to není sekta, že ti lidé se kladně projevují v obci, zvelebili některé stavby a zapojují se i do kulturního a společenského života," uvedl Ryba.

„Stejně jsem ještě nebyl s informacemi spokojený. Osočit někoho, že má blízko k fašismu, to je nebezpečné, i trestné. Proto jsem požádal pana poslance Václava Votavu, aby se mi pokusil zjistit o panu Gutberletovi, o paní Janátové, o antroposofické arteterapii další informace. Samozřejmě jsem všechny jmenované také uvědomil, že jsem si o nich nechal něco zjistit. Je to slušné. V reakci na ta osočení adresoval pan Gutberlet a vedení Agročasu dopis všem občanům, kde uvedl, že osočení nejsou pravdivá. Ale jak jsem s ním hovořil, ujistil mne, že žalobu podávat nebude," doplnil částkovský starosta.

Jaké informace se podaří zjistit poslanci Václavu Votavovi, se mohou obyvatelé dozvědět na veřejném jednání, které se uskuteční od 18 hodin v kulturním domě v Částkově.

Pomůže právník

Obec si také najala právníka, odborníka na obecní právo, aby ji v této záležitosti zastupoval. Iniciovala setkání zastupitelů s právníkem a posléze také setkání se zástupci firmy Agročas.

„Mezitím vypršel termín ankety, ne všichni nám anketní lístek odevzdali. Sešlo se přes sto hlasů, což je necelá polovina, z toho sedm bylo proti, ostatní pro. Ale anketa pozbyla významu," uvedl dále starosta.

Zástupci obce se na dalším společném setkání s právníkem a se zástupci firmy opět ujistili, že v areálu Agročasu Částkov nebude žádná léčebna chorých, pedofilů nebo narkomanů. „Řekli nám, že tu sice budou probíhat sociální programy, ale se studenty," řekl Deníku Pavel Ryba.

Prokurista Agročasu ČástkovVáclav Posavád:
Pedofilové ani narkomani tu nebudou. Nejsme ani sekta

Co je vlastně pravdy na tom, co si někteří obyvatelé Částkova říkají o budoucnosti zemědělského areálu v obci a jaký je přesně podnikatelský záměr nových vlastníků areálu Agročasu, to Deníku řekl v následujícím rozhovoru prokurista firmy Václav Posavád.

Můžete ve stručnosti popsat podnikatelský záměr majitelů areálu?

Prokurista Agročasu Částkov Václav PosavádChceme přestavět v Částkově dvůr, vytvořit nová pracovní místa. Měl by tu vyrůst nový obchod, nové dílny, kde by byla výroba sýrů, pekárna, výroba skla, práce s vlnou, malá kovárna, výroba uzenin tu už jsme dělali i dříve. Chceme tady vyrábět regionální potraviny a prodávat je. Naše společnosti máme jich pět jsou, případně některé postupně přecházejí, do ekologického zemědělství. Chceme vyrábět ekopotraviny, při jejichž produkci se nepoužívají žádné chemické látky.

A jaké konkrétní záměry máte s objekty a plochou v Agročasu?

Chceme sanovat zámeček, u stávajícího vjezdu chceme postavit novou administrativní budovu, protože do současných prostor se nevejdeme. Ze zámečku vznikne po opravě reprezentativní objekt.

Takže by po rekonstrukci sloužil k čemu?

Kromě reprezentativních prostor se počítá také s tím, že by tu byla jídelna i kuchyně nejen pro zaměstnance. Ti se dnes stravují různě, kupují si svačiny, ale chybí jim teplá strava, která je pro ně důležitá. Kdysi za státních statků se zde vařilo. Navázali jsme spolupráci s učilištěm v Boru s tím, že oni by si pravděpodobně vzali do režie kuchyni a studenti by sem jezdili na praxi. Co se týče ostatních dílen, chceme praktikovat sociální program tedy aby zde pracovali lidé buď z Tachova a okolí, nebo i lidé ze zahraničí, kteří se chtějí naučit vyrábět biopotraviny. A na oplátku naši lidé a studenti by mohli jezdit do Rakouska nebo do Německa na stáž, kde by si osvojili další poznatky. Samozřejmě vybudujeme pro lidi, kteří sem budou dojíždět z větší dálky, ubytování.

A co dalšího v areálu plánujete?

Ve spodní části, kde je dnes čerpací stanice, by mělo vyrůst vzdělávací centrum pro zaměstnance, s malým víceúčelovým sálem. Pro veřejnost i pro zaměstnance, pro které mimochodem s úspěchem organizujeme výtvarný kurz. I výuku německého jazyka. Někteří občané říkají, že půlkruhové řešení staveb souvisí s náboženskou sektou. Půlkruhové řešení je kvůli světlu, slunci, kvůli teplu. A navíc je to do půlkruhu, protože chceme, aby se tu setkávali lidé z obce i zaměstnanci prostě areál bude otevřený, neoplocený, volně přístupný. Majitel se chce spolupodílet na kanalizaci v obci a rybníky, které chceme odkoupit, slouží jako dohnívací nádrže. Rybníky bychom chtěli po odkoupení sanovat, jeden rozšířit. Potom kolem vybudovat prostředí, kde by se mohli občané procházet, sednout si na lavičku, prostě relaxovat, odpočívat…

A kde budete provozovat zemědělskou činnost?

Tu budeme situovat do prostor bývalého prasečáku, který jsme odkoupili.

Zmizí tedy i současná asfaltová plocha?

Plánují se terénní úpravy, asfalt zmizí, počítáme s ozeleňující výsadbou, příjezdové cesty budou pravděpodobně ze zámkové dlažby, nebo ze žulových kostek.

Lidé také mluví o obchodu že chcete koupit současný obecní obchod a pak jej zbourat…

Chceme nejdříve postavit obchod, rozjet jej jestli bude v režii obce nebo naší, je předmětem dalších jednání budou se v něm prodávat běžné potraviny, na které jsou lidé zvyklí, plus naše potraviny. Takové obchody fungují, jeden je třeba v Plzni, regionální zemědělci v nich prodávají svoje produkty. Něco podobného by vzniklo tady, takový prostor pro drobné výrobce z tohoto regionu. Samozřejmě to znamená mít uzavřené smlouvy s obcí dopředu, protože se území musí řešit jako celek. Počítáme i s výstavbou chodníku.

Vycházíte třeba z nějakých zkušeností z podobných projektů?

Podobný projekt je v jižních Čechách, dělá ho pan inženýr Knížek, byli jsme se u něj podívat. On je už o krok před námi, už postavil sklad na zeleninu (s tím do budoucna počítáme rovněž, třeba i pro sušení ovoce a zeleniny, kde bychom využívali odpadní teplo z bioplynové stanice), má mléčné i masné krávy. Staví také do kruhu a žádná nevole tam mezi lidmi nebyla. Také to není žádná sekta, zaměstnává tam padesát procent občanů z té vsi.

K těm spekulacím, které po Částkově kolují říká se, že by tu měli být pedofilové, narkomani, choromyslní. Něco ve smyslu terapeutické komunity, či léčebny…

Ano, tyto fámy tady po obci běží, že by se tu měli léčit pedofilové a narkomani. To není pravda, ani majitel nechce, aby tady někdo takový byl. Budou tu lidé, kteří mají zájem něco tvořit, něco dělat. Víte co, lidé už se přestali učit něco dělat. Všichni mají střední školu a myslí, že se umístí někde v kancelářích… Jak jsem zmínil, určitý sociální program rozjíždíme, ale ve spolupráci se školami. Z Boru nám sem chodí kluci na praxi a až udělají školu, tak u nás mají jisté zaměstnání. Loni nám tady zůstali dva studenti. Spolupracujeme také se školou z Plas, která je více zaměřena na živočišnou výrobu. Chceme tedy více spolupracovat se zemědělskými školami. Máme také spřízněného kolegu v Anglii, který má sklárnu, takže teď sháníme sklářský písek, aby nám vyrobil lustr, který bychom si tady pověsili a viděli, co by se tu dalo vyrábět.

Takže nemusejí mít obyvatelé Částkova strach, že by sem jezdili na určité období na nějaké doléčení narkomani a pedofilové?

Ne, to tak není. Kdo bude mít zájem, tak se na té spolupráci může podílet. My spolupracujeme s paní Anežkou Janátovou, která založila podobně zaměřenou zemědělskou výrobu. My s nimi spolupracujeme, protože je to pro nás nová věc a čerpáme od ní informace a zkušenosti. A když se řekne její jméno, všichni si sednou k internetu, aby si o ní něco zjistili, odtud mohly vzniknout některé fámy. Ale my z jejího projektu čerpáme zkušenosti o biodynamickém zemědělství. Nebudeme tady zaměstnávat nebo dávat prostor lidem, o kterých někteří obyvatelé Částkova s obavami mluví. Naopak, chceme co nejvíce zapojit místní. I při výstavbě chceme spolupracovat s regionálními firmami, i se školou ve Světcích.

Co se týká spojování tohoto projektu s jakousi sektou, antroposofií a podobně, to jsou tedy podle vás také jen spekulace?

To jsou spekulace, protože když si dáte do internetu heslo Anežka Janátová, nebo biodynamické zemědělství, nabídne vám to různé odkazy a dostanete se někam, kam my vůbec nesměřujeme. Pak se tu vyvěšují různé letáky, že to kolikrát zavání podáním trestního oznámení. My jsme samozřejmě otevření obci, občanům, nebráníme se jednání. Říkal jsem i občanům, když mají zájem, ať přijdou, pobavíme se o tom.

Přeměna areálu se odehrává především na vašich pozemcích, ale vy ještě potřebujete odkoupit rybníky a nějaké pozemky kolem. V případě, že tomu zastupitelstvo nedá zelenou, máte připravenou další variantu?

Máme vytipované v tachovském okrese další dvě lokality, kde bychom chtěli realizovat podobný projekt, pokud to nepůjde tady. Pokud by to nevyšlo tady, byla by to škoda. My tady v současné době zaměstnáváme patnáct, šestnáct místních občanů. Zemědělskou činnost bychom tu sice zachovali, takže o práci by nepřišli, ale další záměry bychom prováděli jinde. Ještě za předchozích majitelů jsme například vybudovali muzeum v Halži, které je určitě přínosem a myslím, že náš současný projekt bude také přínosem. A může být přínosem i pro obec, pokud se třeba lidé, kteří by kvůli našemu projektu přišli sem, se rozhodli tady usadit.

Neděláme žádné konspirační schůzky, jednáme přímo s obcí, na rovinu, jsme otevření, vůbec s tím problém nemáme. Ale jsou tady někteří lidé, kteří se v obci scházejí pokoutně, hovoří o různých peticích… Chceme jednat s obcí, mít vše smluvně ošetřeno, nechceme nic najednou zbourat… Postupovat krok po kroku, je to program na několik let. Sekty a podobné informace, to jsou spekulace některých občanů.