„Původní záměr byl, že kotelnu obec prodá majitelům bytů. Tedy, že se odhadní cena kotelny rozdělí na 32 dílů a každý nový majitel bytu si současně odkoupí podíl na kotelně. Tu pak měli společně provozovat vlastníci, případně společenství vlastníků bytů,“ informovala Deník zastupitelka a bývalá místostarostka Cebivi Pavlína Jonášová.

Právně ovšem nebylo možné výše zmíněný postup uplatnit. „Byty se tedy prodávaly bez podílu za kotelnu, kterou provozovala obec do té doby, než se podařilo všechny byty prodat,“ doplnila zastupitelka.

Poslední byt se prodal v roce 2009 a obec se pak stala prodejcem tepla. To ovšem také nebylo možné, ze zákona nemohou obce vlastnit licenci na prodej tepla. „Oslovili jsme tedy vlastníky bytů s tím, že obec kotelnu zrekonstruuje, oni si zatím založí sdružení, které by kotelnu mohlo provozovat a obec jim ji za symbolickou cenu pronajme,“ informovala dále Jonášová. Ani to se ovšem nepodařilo, protože ne všichni vlastníci s tímto postupem souhlasili.

Ani další oslovení potencionální provozovatelé neprojevili o kotelnu zájem. Na zaplacení služeb spojených s kotelnou zatím vznikl od některých odběratelů dluh. „Ten činil na konci roku 2010 více než čtvrt milionu. Zatím se ho daří snižovat, letos v lednu byl dluh kolem 160 tisíc korun,“ uvedla zastupitelka.

Podle starosty Cebivi Zdeňka Kováře je hledání provozovatele náročné. „Sdružení vlastníků kotelnu provozovat nechtějí. Oslovili jsme Správu majetku města Stříbra, ti také odmítli. Dávali jsme i inzeráty, ale nikdo kotelnu zatím nechtěl, nikdo se doposud nepřihlásil,“ řekl Deníku starosta.

Vnitřní zařízení kotelny je sice po rekonstrukci, opraveny jsou kotle i topné kanály. „Chybí ale měřiče produkovaného a dodávaného tepla a právě bez nich o kotelnu nikdo zájem nemá. Měřiče nejsou malou investicí, řádově to jsou statisíce. Bylo nám řečeno, že při 32 odběratelích by se taková investice nevyplatila,“ vysvětlil Kovář.

Kotelna přesto funguje, jak Deníku řekl starosta, veškeré údržby a topiče si zatím platí vlastníci bytů.