„Jsem ráda, že nám lidé takto pomohli. Manžel totiž trpí svalovou dystrofií, která mu velice znesnadňuje život. On potřebuje speciální postel, aby neměl proleženiny," řekla manželka nemocného Václava Korony Eva.

V obci funguje Dámský klub, který celou sbírku zajišťoval. „Při naší činnosti jsme přemýšleli, jak bychom mohli nějak pomoci světu. Pak nám to docvaklo. Věděli jsme, že u nás v Cebivi žije Václav Korona, který trpí svalovou dystrofií," uvedla Deníku předsedkyně klubu Pavlína Jonášová.

„Proto jsme neváhali a vymýšleli jsme, jakým způsobem sehnat peníze. S rodinou Koronových jsme se dohodli, že potřebují peníze na novou postel se speciální matrací. Vzhledem k tomu, že žijí z invalidního důchodu, tak je jasné, že na ni nemají. Věděli jsme tedy, na co ty peníze vybrat a hledali jsme cestu jak," řekla Jonášová.

Klub tedy využil dosavadních zkušeností z práce s dětmi. „Vytvořili jsme různé rukodělné výrobky a rozhodli jsme se, že je budeme prodávat a sbírat korunku po korunce, abychom mohli co nejvíce pomoci," podotkla Jonášová.

„Prodávali jsme malované květináče a jiné dekorativní výrobky například na Bezdružickém parním létu, nebo na krasíkovských Slavnostech jablek. S tím vším nám velice pomohly právě děti, které se do této práce pustily s obrovskou vervou a nasazením," dodala předsedkyně klubu.

Při slavnostním předávání výtěžku se sešlo kolem dvaceti lidí. Bylo připraveno drobné pohoštění.

„Jsem hrozně ráda, že přišli všichni, kteří nám pomohli, protože si já i můj manžel tohoto setkání a této pomoci velice vážíme. V dnešní době není samozřejmostí, že by si lidé uměli takto pomoci a vlastně nic za to nechtěli," řekla Koronová.

Od jedné členky dostal Václav Korona ručně vyrobený dort, který byl symbolicky ve tvaru postele, na kterou se on sám těší. Při předávání šeku a uzření vybrané částky Václav Korona téměř oněměl dojetím.Dámskému klubu a lidem, kteří se této akce zúčastnili, se podařilo vybrat přes dvacet dva tisíc korun, což by mělo pokrýt celkové náklady na koupi tolik potřebné postele.

„Já ale opravdu nemám slov. Nevím co k tomu mám říci, protože jsem úplně oněměl. Musím také samozřejmě všem poděkovat, protože je to nesmírná pomoc. Sami bychom si tu postel prostě koupit nemohli. Ani jsem nedoufal, že se podaří vybrat tolik peněz," řek se slzami v očích Korona.

„Myslím si, že se mi velice uleví. Potřebuji v podstatě dvoumatraci, která mi pomůže v tom, abych neměl proleženiny. Momentálně nemohu bez pomoci manželky téměř ani vstát a tato postel by měla o rok až dva oddálit pokračování mé nemoci. Ještě jednou říkám, že jsem opravdu šťastný," dodal Korona.

Pavla Jonášová řekla na závěr, že právě kvůli štěstí to všechno hlavně dělali. „Když budeme moci ještě pomoci, tak do toho určitě půjdeme. Momentálně děláme dobro prací s dětmi," nechala se slyšet Jonášová.

Lukáš Hilpert