Příčinou kontroly bylo podle mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitky Blahutové důvodné podezření, že se ve stáncích a automobilech nachází nelegální zboží.

„Tržnice je už měsíc pod nepřetržitým dohledem a při něm se podařilo vysledovat čtyři odstavené automobily. Ty dnes otevřeme, abychom zjistili, zda se v nich nachází nelegální zboží,“ upřesnila Blahutová s tím, že jeden z automobilů má dokonce registrační značky z vozidla odcizeného v Německu.

Páteční akce se na tržnici zúčastnilo 70 celníků a čtyři pracovníci České obchodní inspekce. Ti na místě posuzovali, zda se jedná o zboží legální či nelegální. Kompletní výsledky páteční kontroly nebyly do uzávěrky známy.

Podařilo se však objevit několik tajných skrýší. „V několika stáncích byly falešné stěny a za nimi sklady s CD a DVD, objevili jsme rovněž malou výrobničku, kde se kompletovaly padělky,“ informovala mluvčí celního ředitelství s tím, že ve třech autech byl uložen textil, v jednom cedečka a cigarety.

Otevírání vozů se snažil zabránit pracovník ochranky tržiště. „K otevření vozů máme samozřejmě všechna potřebná povolení,“ uvedl jeden z velitelů zásahu. Pracovníka ochranky, který se neprokázal žádnými pověřovacími doklady majitelů vozidel, prolustrovala policie.

Tržnice je pod nepřetržitým celním dohledem od 11. února. Při kontroloách se doposud podařilo zabavit přes 28 tisíc padělků a napodobenin a přes 120 tisíc kusů cigaret. Hodnota zajištěného zboží se před včerejším zásahem pohybovala okolo 50 milionů korun. „Po páteční akci je zkontrolována zhruba pětina všech stánků, které se nacházejí na obou částech tržnice,“ dodala Blahutová.