„Předmětem dražby byly dva druhy pánských pletených čepic z vlny, které celníci zajistili v rámci daňové exekuce,” upřesnila Deníku mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Čepice pocházejí z Vietnamu. „Byly zabaveny dovozci, který se zabýval dovozem zboží z jihovýchodní Asie. Čepice byly původně zajištěny pro podezření, že se jedná o padělky značkových výrobků,” uvedl ředitel Celního úřadu v Tachově Aleš Dokoupil. „Že se jedná o padělky se ale nepotvrdilo a zboží zatím nebylo procleno. Dále jsme zjistili, že dovozce má dluh vůči Celnímu úřadu v Praze, a tak jsme se dohodli, že se čepice vydraží u nás,” doplnil ředitel.

Celní úřad nejprve dražil pokrývky hlavy ve dvou položkách. První položku tvořilo 546 čepic s vyvolávací cenou 5460 korun a druhou položku 734 čepic s nejnižším podáním 7340 korun.

O tyto položky nikdo zájem neprojevil. „Pokud by se nepodařilo vydražit čepice v celkovém množství, budou se dražit po jednotlivých kusech. V tomto případě bude nejnižší podání za jeden kus činit 10 korun,” upřesnila Blahutová.

O tuto variantu dražby projevil zájem jediný účastník, který se v pondělí do budovy Celního úřadu v Tachově dostavil. Ten vydražil sto čepic ve čtyřech podáních. Nejprve chtěl třicet čepic, po poradě se známými, kteří jej doprovázeli, postupně přihazoval, až nakonec ve čtvrtém podání vydražil 100 čepic dohromady za jeden tisíc korun. „Kupující musí hned na místě splnit celní formality, tedy uhradit celní poplatky, které jsou v případě takového množství symbolické, a dále uhradit daň z přidané hodnoty,” vysvětlil Dokoupil.

Čepice použije dražitel a jeho doprovod (totožnost si nepřáli uvádět) pro soukromé účely. Jak se vyjádřili, podělí se o zboží se známými, s kolegy a rodinnými příslušníky.

Celnímu úřadu v Tachově tak po pondělní dražbě zůstává ještě 1180 čepic, o které zatím nikdo zájem neprojevil. „Oslovili jsme i několik obchodníků, dětské domovy a podobná zařízení, ale k dražbě se nedostavili,” uvedl ředitel úřadu. „Dražbu tedy můžeme znovu opakovat, případně budeme ve spolupráci s Celním úřadem v Praze, kterému patří výtěžek z dražby, řešit, jak postupovat dál. Pokud by se nepodařilo čepice vydražit, může se přestoupit k jejich likvidaci na náklady dovozce,” vysvětlil Dokoupil.

Vlněné pokrývky hlavy zatím není možné použít ani pro charitativní účely. „K použití čepic pro charitu zatím nemá zboží zákonnou podporu. Protože se neprokázalo, že se jedná o padělek, nepropadlo státu a tudíž není možné nabídnout čepice k dobročinným účelům,” uvedl dále ředitel Celního úřadu v Tachově.

Podobné dražby organizuje úřad v průměru jednou ročně. V minulých letech se dražila například auta, starožitnosti, oblečení, či sakrální předměty.