Po loňské velice tuhé, mrazivé a dlouhé zimě jde prý o další nemilosrdnou ránu přírody. „Včely se dříve probouzejí, pak je v noci zima a ony se opět stáhnou. Matka začne plodovat, včelstvo neudrží správný tepelný režim. Zkrátka takové teplo, jako je teď, je na ně příliš brzo. Potřebujeme, aby takhle bylo až v dubnu," popsal Deníku Jindřich Janoch, jednatel místní organizace Českého svazu včelařů Chodová Planá. „Pokud teplota venku je deset stupňů, tak včely vyletují. Nejde o hromadný prolet, ale včely z úlů vyletují," dodal.

Cenu medu přesto mají chodovoplánští včelaři pro zákazníky zatím příznivou. „My, vesničtí včelaři, držíme cenu na stokoruně. Dá se ale říci, že je to cena dnes už podlimitní. Jak se bude cena medu vyvíjet v průběhu letošního roku, ještě uvidíme podle toho, jak vyzimujeme včelstva a hlavně jaká pak bude snůška," dodal včelař.

V Chodové Plané už několik let pečuje o pět stovek úlů 36 včelařů. Daří se jim udržet stabilní členskou základnu a s úspěchem se věnují i mládeži. Ročně se ke včelařům přihlásí dva nebo tři noví členové.

Kvůli klimatickým podmínkám v roce 2012 měli chodovoplánští včelaři asi třetinové výnosy medu ve srovnání s předchozími roky. Kolik medu získají ze svých včelstev letos, si zatím netroufají odhadnout.

Letošní výnos medu a jeho cenu si netroufnou odhadnout ani stříbrští včelaři. Jejich organizace má 78 členů a 760 včelstev. Ta vydala loni necelých 16 tun medu, což je spíše slabší průměr.

„Medu by bylo dost," zhodnotil rok jednatel organizace Oldřich Koubek. „Ale bylo ho obtížné z plástů vytočit pro jeho vyšší krystalizaci." Cena medu od včelaře se letos zvýšila a v některých krajích se pohybuje i okolo 150 korun za kilogram.

(jk. hri, šat)